STS-134: prace na wyrzutni LC-39A

0

Pozostał miesiąc do startu promu Endeavour do misji STS-134. Trwają prace na wyrzutni LC-39A.

11 marca 2011 roku prom Endeavour został wyprowadzony na wyrzutnię LC-39A. Od tego momentu trwa tzw. pad flow, czyli przygotowywanie promu do startu.

Niestety, już na początku prac wydarzyła się tragedia. 14 marca jeden z inżynierów spadł z dużej wysokości na platformie LC-39A i poniósł śmierć na miejscu. Prace tego dnia zostały przerwane. W tej chwili trwa dochodzenie co do okoliczności tej tragedii, jednak jest oczywiste, że wyniki nie zostaną opublikowane do wiadomości publicznej.

Dzień później, inżynierowie (była taka wola i zgoda) powrócili do prac na platformie LC-39A. Wykonano m.in. test jednostek zasilania APU oraz sprawdzono szczelność łącza GUCP. W piątek (18 marca) miało miejsce tankowanie zbiorników silników systemów RCS i OMS promu kosmicznego. Tego samego dnia przygotowano instrument AMS-2 oraz paletę ELC-3 do transportu na wyrzutnię. Trwają również dostawy ciekłego tlenu i wodoru.

Ponadto 19 marca pracownicy NASA w ośrodku KSC na Florydzie postanowili stworzyć “żywą sylwetkę” promu kosmicznego. Nastąpiło to tuż obok hali VAB, z której dokonano poniższego nagrania.

{youtube}tr-yTbWuhWE{/youtube}
Pracownicy w KSC tworzą sylwetkę promu kosmicznego / Credits –

Start promu Endeavour przewidywany jest obecnie na 20 kwietnia na godzinę 01:50 CEST (już po zmianie na czas letni!)

(NASA)

Przygotowanie AMS-2 i ELC-3 do transportu na wyrzutnię - zainstalowanie wewnątrz pojemnika transportowego / Credits - NASA/Jack Pfaller

Comments are closed.