XCOR zdobywa kontrakt na 6 lotów pojazdu Lynx

0

Kilka dni temu firma XCOR podpisała kontrakt na sześc lotów suborbitalnego pojazdu załogowego Lynx z Southwest Research Institute (SwRI). SwRI na zamiar w czasie tych kilku lotów przeprowadzić własne eksperymenty w warunkach nieważkości.

Jest to pierwszy tego typu kontrakt podpisany przez tą instytucję. Andrew Nelson, szef operacyjny firmy XCOR w oświadczeniu napisał, że “wybranie pojazdu Lynx świadczy o jego przewadze nad innymi platformami tego typu”. Dodał także, że “Lynx ma zdolność do czterech lotów w ciągu dnia oraz oferuje najlepszą cenę w swojej klasie w stosunku do konkurencji”.

W czasie tych sześciu lotów na pokładzie znajdzie się także po jednym wytrenowanym specjaliście z SwRI. Wśród specjalistów znajdą się takie osoby jak Dr Alan Stern, były administrator naukowy w NASA, Dr Dan Durda, który latał w misjach naukowych NASA samolotami F-18 oraz Dr Cathy Olkin, była kandydatka na astronautę NASA. W czasie misji przeprowadzone zostaną eksperymenty z dziedzin biomedycznych, mikrograwitacji oraz obrazowania astronomicznego. Dodatkowo SwRI zarezerwowało sobie opcję dokupienia trzech kolejnych lotów w dogodnym dla nich czasie.

Ciekawostką jest, możliwość wystawienia eksperymentów umieszczonych w pojeździe Lynx na warunki otwartej przestrzeni kosmicznej. W sumie pojazd ten będzie mógł zabrać cztery rożne ładunki wewnątrz kabiny ciśnieniowej lub na zewnątrz jej. Cały lot i powrót ma potrwać 30 minut. Całkowity ładunek będzie mógł dojść do 650 kg. Do lotów tych zostanie użyty najprawdopodobniej pojazd Lynx Mark II czyli, pojazd drugiej generacji. W oświadczenie jednak nie podano orientacyjnej daty rozpoczęcia tych lotów.

Więcej o firmie XCOR można dowiedzieć się z tematu na forum PFA. O samej firmie pisaliśmy także wcześniej w kontekście ich przedstawiciela europejskiego.

(XCOR)

Comments are closed.