Załogowy lot wokółksiężycowy w ciągu 4 lat?

0

Wiele wskazuje, iż następny załogowy lot w kierunku Księżyca odbędzie się za około cztery lata. Na serwisie Twitter, Eric Anderson napisał wiadomość iż sprzedane zostało pierwsze miejsce na komercyjny lot wokółksiężycowy.

Prezes Space Adventures podał sensacyjną wiadomość podczas konferencji DLD (Digital – Life – Design) odbywającej się w tej chwili w Monachium. Imię, podobno znanego publicznie kupca, nie zostało ujawnione. Sam koszt biletu wyniósł 150 milionów dolarów.

Lot odbędzie się w zaprojektowanym pierwotnie do lotów księżycowych statku Sojuz. Konieczne jest jeszcze, by i drugi klient wykupił miejsce na statku kosmicznym, choć według nieoficjalnych informacji toczą się rozmowy na ten temat. Misja Sojuza, pilotowana przez rosyjskiego kosmonautę odbyłaby lot ósemkowy wokół Księżyca, tzn. statek jedynie zbliży się na kilkadziesiąt km do powierzchni naszego satelity, i siłą grawitacji zostanie ponownie skierowany w kierunku Ziemi. Podobny profil lotu odbyła nieudana misja księżycowa Apollo 13.

Przez najbliższe lata konieczne będzie przetestowanie odpowiedniego stopnia rakietowego, który wyniesie Sojuza na odpowiednią trajektorię. Jednocześnie konieczna będzie modyfikacja systemów podtrzymywania życia oraz osłony ablacyjnej statku kosmicznego.

Klientami firmy Space Adventures było już 7 osób: Dennis Tito, Mark Shuttleworth, Gregory Olsen, Anousheh Ansari, Charles Simonyi, Richard Gariott, Guy Laliberte. Wszyscy odbyli krótki lot na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Comments are closed.