STRaND-1: smartfon w satelicie

0

Inżynierowie z University of Surrey i firmy Surrey Satellite Technology Ltd. opracowali satelitę, którego sercem jest smartfon. Projekt ma pokazać możliwość budowy zaawansowanych statków kosmicznych z ogólnie dostępnych komponentów.

Inżynierowie i naukowcy z University of Surrey i firmy Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL) opracowali satelitę STRaND-1, którego główny element stanowi smartfon. Surrey Training, Research and Nanosatellite Demonstrator (STRaND) zostanie wystrzelony na orbitę jeszcze w tym roku. Jego projekt stanowi pokaz możliwości zbudowania zaawansowanego satelity z łatwo dostępnych elementów.

O użyciu smartfona zdecydowało to, że telefony komórkowe tego typu posiadają dużo różnorodnego osprzętu: akcelerometry, kamery wideo, system GPS, interfejsy Wi-Fi. Wszystkie z nich występują na normalnych satelitach, a w smartfonach są bardzo zminiaturyzowane i dużo tańsze od specjalnie budowanych do zastosowań kosmicznych – naturalnie kosztem osiąganej wydajności i osiągów. Praca pod kontrolą wolnego systemu operacyjnego umożliwia za to napisanie dowolnego oprogramowania.

Smartfony nie są przystosowane do lotu w kosmos, dlatego prócz testów naziemnych telefon przejdzie również kontrolę już po znalezieniu się na orbicie. Pokładowy komputer satelity zbada wpływ przestrzeni kosmicznej na pracę i działanie telefonu. Na Ziemię zostaną przesłane kontrolne dane i obrazy z telefonu. Gdy testy wykażą, że smartfon działa poprawnie, zacznie on przejmować poszczególne zadania od normalnego komputera pokładowego.

Możliwość pracy satelity pod kontrolą telefonu może znacząco obniżyć koszty wielu małych misji kosmicznych i poszerzyć krąg instytucji, które będzie stać na budowę własnego statku kosmicznego. Całość koszty satelity ma być mniejsza od średniej ceny samochodu typu rodzinnego.

STRaND-1 będzie czterokilogramowym nanosatelitą. Będzie wyposażony w osobny system GPS, koła zamachowe do kontrolowania położenia i impulsowy napęd plazmowy.

STRaND-1 otworzy nową serię satelitów powstających w ramach współpracy między University of Surrey a firmą Surrey Satellite Technology Ltd. Firma korzysta z dorobku naukowego uniwersytetu, w zamian za co studenci mają możliwość realizacji misji satelitarnych i badań inżynierskich w przestrzeni kosmicznej.

Źródło: SSTL

Comments are closed.