SSTL będzie współpracował z Algierią

0

SSTL pomoże Algierii przy satelicie Alsat-1B.

Algierska Agencja Kosmiczna (ASAL) i Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL) podpisały porozumienie o współpracy przy misji Alsat-1B.

Alsat będzie satelitą obserwacji Ziemi. Powstanie w oparciu o platformę SSTL-100 i będzie oferował zdjęcia satelitarne w rozdzielczości 12/24 m (panchromatyczne/mulispektralne). Jej poprzednik, satelita Alsat-1A (zaprojektowany i zbudowany przez SSTL), wystrzelony w 2002 roku, wykonuje zdjęcia o rozdzielczości 32 m. Był to pierwszy satelita w międzynarodowej konstelacji Disaster Monitoring Constellation.

W Algierii za montaż, integrację i testowanie satelity będzie odpowiadał 18-osobowy zespół. Algieria otworzyła niedawno koło Oranu nowy budynek do montażu i integracji satelitów, część krajowego Centrum Projektowania Satelitów. Jednocześnie 18 algierskich studentów podejmie studia wyższe w sąsiadującym z SSTL University of Surrey.

Podpisanie umowy było możliwe dzięki związanej w marcu 2014 oficjalnej współpracy między algierską a brytyjską agencją kosmiczną. W jej ramach ASAL rozpoczął też przygotowania wspólnej misji nanosatelitarnej z University od Surrey.

(SD)

 

Comments are closed.