FeatherCraft – satelita orbitowany z ISS

2

Jest możliwe, że już niebawem z ISS będą uwalniane większe satelity, nawet o masie do 100 kg.  

Amerykański oddział brytyjskiej SSTL, firma Surrey Satellite Technology U.S. (SST-US) ogłosiła 8 kwietnia projekt małych satelitów o nazwie FeatherCraft. Te satelity mają mieć masę do 100 kg i być zdolne obsłużyć do około 45 kg instrumentów pokładowych.

FeatherCraft ma się charakteryzować kilkoma ciekawymi cechami. Według SST-US satelita miałby być gotowy do umieszczenia na orbicie w ciągu 19 miesięcy od momentu podpisania kontraktu. Jest to bardzo krótki czas budowy, testów i przygotowania satelity do lotu na orbitę.

Ponadto, FeatherCraft będą orbitowane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Satelity mają być umieszczane na orbicie za pomocą zasobnika o nazwie Kaber, który zostanie zbudowany przez firmę NanoRacks.

Satelity FeatherCraft mają być wynoszone na orbitę za pomocą innych pojazdów, takich jak Dragon, Cygnus czy HTV. Ten sposób wynoszenia na orbitę jest teraz używany dla zminiaturyzowanych satelitów typu CubeSat.

Na pokładzie FeatherCraft ma się znaleźć także system napędu elektrycznego, który zbuduje firma Aerojet Rocketdyne. Ten napęd ma być zdolny do podwyższenia orbity tych satelitów do wysokości około 550 km. Maksymalny czas misji FeatherCraft’a ma wynieść około 5 lat.

Wnętrze satelity FeatherCraft - zielonym kolorem zaznaczono przestrzeń na ładunek (instrumenty) satelity / Credits - SST-US

Wnętrze satelity FeatherCraft – zielonym kolorem zaznaczono przestrzeń na ładunek (instrumenty) satelity / Credits – SST-US

Firma SST-US nie podała żadnych nieoficjalnych cen za pojedynczego satelitę FeatherCraft. Nieoficjalne źródła podają jednak, ze minimalna cena za satelitę ma wynosić około 6 milionów dolarów, włączając w to koszt wyniesienia na orbitę. Dodatkowe funkcje satelity mogą podnieść cenę FeatherCraft’a do około 12 milionów dolarów. SST-US nie poinformowała czy FeatherCraft byłby umieszczany na innych orbitach.

ISS może być ciekawą opcją orbitowania małych satelitów. Warto tu jednak zauważyć, że nie dla wszystkich typów misji satelitarnych orbita o parametrach ISS może być interesująca. Wiele małych satelitów jest umieszczanych na orbitach o wysokiej inklinacji, co pozwala m.in. heliosynchroniczność orbity. Takie orbity są często używane przez satelity obserwacji Ziemi.

(SN, SST-US)

2 komentarze

  1. Jaki jest sens orbitowania satelitów z ISS a nie bezpośrednio rakietą nośną?
    Chodzi o to że satelity leca “na doczepkę” do statków transportowych?
    Większe misje satelitarne też biorą dodatkowe ładunki na doczepkę.

    • Hubert Bartkowiak on

      Zasada jest dokładnie ta sama. Ułatwienie może stanowić to, że statek transportowy ma z góry ustalone miejsce na taki ładunek. W startach z satelitą właściciel głównego ładunku może np. odmówić brania “autostopowiczów”.