Potężna erupcja włókna na Słońcu

0

Potężna protuberancja słoneczna o długości niemal dwukrotnie przekraczającej średnią odległość z Ziemi do Księżyca, która przez ostatnie dni była obserwowana przez flotyllę satelitów badających Słońce, uległa erupcji i została wyrzucona w przestrzeń kosmiczną. Przeistoczyła się tym samym w koronalny wyrzut masy CME.

Do rozerwania włókna doszło 6 grudnia w godzinach wieczornych, pomiędzy 18:00 a 20:00 CET. Zjawisko zostało w całości zarejestrowane przez najnowszą sondę kosmiczną przeznaczoną do badań Słońca – Solar Dynamics Observatory.

Wyrzucona plazma słoneczna prawdopodobnie nie spowoduje jednak wzrostu aktywności zorzowej, ponieważ nie jest skierowana w stronę Ziemi.

{youtube}P9Raip0Bd3c|500|304{/youtube}
Zapis erupcji włókna zaobserwowany przez instrumenty sondy kosmicznej SDO (NASA)

Zjawiska CME są głównym źródłem zaburzeń ziemskiego pola magnetycznego, które wywołuje burze magnetyczne o dużej mocy.

Mniejsze zaburzenia, które jednak nie wywołują efektów widocznych z Polski, mogą mieć również miejsce podczas wystąpienia zmian w samym wietrze słonecznym – na przykład gdy wypływa on z obszarów tzw. “coronal holes”, czyli tworów na powierzchni Słońca w których pole magnetyczne naszej gwiazdy otwiera się, umożliwiając swobodną ucieczkę cząstek ze Słońca. Ich większa prędkość przekłada się bezpośrednio na większą liczbę zjawisk obserwowanych w obszarach podbiegunowych.

(NASA)

Comments are closed.