Dalsze informacje w sprawie odkrycia z zakresu astrobiologii

0

Już jutro (02.12.2010), o godzinie 20:00 CET odbędzie się konferencja na NASA TV, której tematem będzie “ważne odkrycie z zakresu astrobiologii”. Dalsze informacje na ten temat są jednak bardzo skąpe – jest natomiast dużo spekulacji. W tym artykule dokonamy podsumowania dostępnych dotychczas informacji.

Informacja o konferencji NASA ukazała się w sieci 29 listopada 2010 roku i szybko wywołała zamieszanie. Pomimo embarga informacyjnego, pojawiły się potencjalne “przecieki”, z których przynajmniej część może być rzeczywista.

Niektórzy zwracają uwagę na naukowców, którzy jutro obwieszczą wyniki badań. Są to naukowcy badający ekstremalne ekosystemy, w których warunki znacznie odbiegają od panujących w większości ziemskich ekosystemów. Jeden z naukowców zajmował się także między innymi wykorzystaniem arsenu zamiast fosforu przez prymitywne jednokomórkowe organizmy. Ponadto, naukowcy, którzy jutro ogłoszą wyniki badań nie są związani z żadną misją kosmiczną (np Cassini, orbitująca w systemie Saturna) – co może oznaczać, że odkrycie nie jest związane z innymi obiektami w naszym Układzie Słonecznym. Co prawda pojawiły się informacje, że to odkrycie może być związane z Tytanem, największym księżycem Saturna, ale ustalono, że te “rewelacje” pochodzą z dość niepewnego źródła.

Pozostają więc dwie możliwości – odkrycie związane z Ziemią lub spoza naszego Układu Słonecznego (np egzoplanety). W obu przypadkach sprawa może być związana z obserwacjami związków organicznych i ewentualnych cykli powstawania tych związków.

Za 33 godziny wszystko będzie jasne. Serwis Kosmonauta.net planuje relację “na żywo” z tej konferencji.

Comments are closed.