Test kamery dla ACE

0

JPL przeprowadziło pierwsze udane testy prototypowej kamery, która znajdzie zastosowanie na satelitach nowej generacji, mających badać wpływ aerozoli i chmur na klimat naszej planety.

Przyrząd MSPI, Multiangle SpectroPolarimetric Imager (dosł. wielokierunkowa kamera spektrometryczno-polarymetryczna), powstał we współpracy Jet Propulsion Laboratory i College of Optical Sciences (University of Arizona).

Kamera jest urządzeniem o wysokiej rozdzielczości, pracującym w wielu pasmach częstotliwości i będzie stanowiła następczynię przyrządu Multi-angle Imaging SpectroRadiometer (MISR) satelity Terra. Ma szansę znaleźć się na pokładzie satelity ACE (Aerosol-Cloud-Ecosystem) – misji zarekomendowanej NASA przez Narodową Radę Naukową w 2007 roku. Głównym zadaniem ACE byłoby zbadanie roli aerozoli na bilans energetyczny Ziemi (stosunek energii pochłanianej do wypromieniowanej), a szczególnie na parowanie wody i formowanie się chmur.

Testy powietrznej wersji kamery, AirMSPI, przeprowadzono na początku października, na samolocie badawczym ER-2, ośrodka Dryden należącego do NASA, podczas dwugodzinnego lotu

Start misji ACE planowany jest między 2013 a 2016 rokiem. Szacunkowy koszt wyniesie około 800 milionów USD. Na pokładzie satelity znaleźć się mają: lidar, polarymetr, radar dopplerowski i spektrometr.

Źródła: JPL, NAP

Comments are closed.