Przygotowania do lotu rakiety Ariane 5 z satelitami HYLAS oraz Intelsat 17

0

W piątek, 26 listopada, z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartuje rakieta nośna Ariane 5 w wersji ECA z satelitami telekomunikacyjnymi Intelsat 17 oraz HYLAS 1, które wyniesie na orbitę geotrasferową (GTO). Okno startowe otwiera się o godzinie 19:39 CET i trwa przez 195 minut. Będzie to 198 lot rakiety z rodziny Ariane, 54 lot rakiety Ariane 5 i jednocześnie piąty lot rakiety tego typu w bieżącym roku.

Pierwszym ładunkiem, który zostanie uwolniony w trakcie misji, będzie satelita Intelsat 17. Został on zbudowany przez Space Systems Loral na bazie platformy LS1300 i jest wyposażony w 25 transponderów pasma Ku oraz 24 transpondery pasma C. Dzięki tym urządzeniom oraz swojemu położeniu na orbicie geostacjonarnej w pozycji wynoszącej 66 stopni długości geograficznej wschodniej, będzie w stanie świadczyć usługi telekomunikacyjne na obszarze Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu oraz Indii. Jednocześnie zastąpi w tej pozycji starszego satelitę konstelacji – Intelsata 702, który także został wyniesiony na orbitę przez Arianespace.

Ciekawostką jest fakt, że satelita Intelsat 17 wykorzystuje jako główny napęd hipergoliczny silnik rakietowy, opracowany pierwotnie na potrzeby amerykańskiego programu księżycowego, gdzie były one instalowane w zespołach na modułach serwisowych pojazdów Apollo oraz lądownikach LM.

Intelsat 17 czerpie energię z ogniw fotowoltaicznych zainstalowanych na dwóch skrzydłach, które łącznie będą w stanie generować 12.4 kW energii elektrycznej pod koniec zaplanowanego, osiemnastoletniego okresu funkcjonowania urządzenia. Od górnego stopnia rakiety uwolni się on około 27 minut i 29 sekund po starcie.

Drugim wynoszonym ładunkiem, ukrytym pod łącznikiem SYLDA 5 do momentu jego odrzucenia, będzie satelita HYLAS. Satelita ten został zaprojektowany i wykonany dla operatora AVANTI Communications jako jego pierwsze urządzenie oferujące usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu oraz przekazywania sygnałów telewizji wysokiej rozdzielczości. W tym celu HYLAS wyposażony został w 8 transponderów pasma Ka oraz 2 transpondery pasma Ku, obejmujące zasięgiem zachodnią i centralną Europę. Po planowanych 15 latach funkcjonowania jego system zasilania oparty o ogniwa fotowoltaiczne generować ma 3.2 kW energii elektrycznej. Urządzenie zostanie uwolnione około 35 minut po starcie i następnie rozpocznie podróż na właściwą pozycję geostacjonarną nad równikiem, znajdującą się na 33.5 stopniach długości geograficznej zachodniej.

Głównym wykonawcą HYLAS była firma EADS Astrium. W gruncie rzeczy jest to także satelita technologiczny – na pokładzie znajdą się bowiem pierwsze urządzenia nowej generacji opracowane przez Astrium – między innymi antena NGA (Next Generation Antenna) oraz GFP (Generic Flexible Payload). Satelita posiada możliwość automatycznego przydzielania odpowiedniej mocy i zasobów dla różnych regionów znajdujących się w jego zasięgu, dynamicznie reagując na zmienny poziom zapotrzebowania. Ostatnie testy przechodził jednak w ośrodku ISRO w Bangalore (Indie) – został bowiem oparty o platformę satelitarną I-2K opracowaną przez tę indyjską agencję kosmiczną.

Ideą stojącą za powstaniem HYLAS jest budowa naziemnych przekaźników w wioskach, które przez najbliższą dekadę nie będą miały innej możliwości uzyskania dostępu do internetu. Do tych urządzeń zostaną przyłączeni okoliczni mieszkańcy za pomocą sieci wi-fi, a same przekaźniki będą wysyłać sygnały do satelity. Istnieje również możliwość bezpośredniej łączności satelitarnej. Szacuje się, że z usług HYLAS może skorzystać nawet 3 miliony gospodarstw domowych.

Satelita pierwotnie miał zostać wystrzelony na rakiecie Falcon 9, jednak nośnik dwukrotnie zmieniano – wpierw na Sojuza 2, a następnie na Ariane 5.

Obecnie dokonano już ostatniej inspekcji rakiety Ariane 5 i znajduje się ona na wyrzutni startowej ELA-3, oczekując na start. Okienko startowe rozpoczyna się o godzinie 19:39 CET.

Start będzie można oglądać w internecie na stronach Arianespace.

(Arianespace)

Wizja artystyczna satelity Intelsat 17 (SSL)

Comments are closed.