Airbus pozbędzie się łączności satelitarnej

0

Airbus ma zamiar sprzedać niektóre swoje aktywa, w tym dział zajmujący się sprzedażą usług łączności satelitarnej.

Airbus Defence and Space, dawny EADS Astrium, zamierza sprzedać niektóre swoje aktywa, ogłosiła firma 16 września. Jednym z działów jakie chce porzucić koncern, są usługi łączności satelitarnej, przede wszystkim mobilnej. Zmian mają pozwolić skupić się firmie na podstawowej działalności: przemyśle kosmicznym, samolotach wojskowych, rakietach, itp. Według koncernu sprzedawane części przedsiębiorstwa będą miały lepszą szansę na rozwój w strukturach innego właściciela.

Nie wiadomo dokładnie które piony firmy zostaną sprzedane. Wiadomo, że nie będą to usługi świadczone klientom rządowym. Sprzedana zostanie na pewno spółka Vizada, kupiona w 2011 roku firma zajmująca się sprzedażą komercyjnych satelitarnych usług mobilnych. Vizada, będąca na przykład dystrybutorem usług Inmarsatu, została kupiona za 960 mln. USD. Liczące 700 pracowników przedsiębiorstwo wygenerowało w 2011 roku sprzedaż na poziomie 660 mln. USD, przy zachowaniu zysku na poziomie 95 mln. USD EBITDA. Do sprzedaży ma dojść w połowie 2015 roku.

Jak stwierdziło w oświadczeniu kierownictwo Airbusa, koncern nie jest gotów na inwestycje jakie trzeba by ponieść, aby zapewnić rozwój tych gałęzi prowadzonego biznesu. Firma chce sprzedać spółki zależne generujące łącznie ok.  2 miliardy euro przychodu. Jednak wynik finansowy nie wszystkich z nich ujmowany jest bezpośrednio w księgowości koncernu. Jego łączne roczne obroty szacowane są obecnie na 14 miliardów euro.

„Biorąc pod uwagę napiętą sytuację budżetową w naszych krajach i rosnącą konkurencję na rynku globalnym, przegląd portfolio jest niezbędnym elementem dalszego rozwoju naszego potencjału w przemyśle obronno-kosmicznym, i zapewnienia jego konkurencyjności”, powiedział dyrektor wykonawczy Airbus Defence and Space Bernhard Gerwert, cytowany w oświadczeniu.

(AD&S, SN)

Comments are closed.