Profil firmy TS2 Technologie Satelitarne

0

Wśród usług telekomunikacyjnych wyróżniamy łączność odbywającą się za pośrednictwem sztucznych satelitów. Co ciekawe, komercyjne systemy łączności satelitarnej są dostępne także na terenie Polski. W tym artykule przedstawiamy profil działalności firmy TS2, działającej w naszym kraju.

TS2 Technologie Satelitarne jest firmą świadczącą globalne usługi telekomunikacyjne przy użyciu konstelacji satelitów: Thuraya, Iridium, Inmarsat oraz Intelsat. TS2 oferuje wszystkie możliwości wykorzystania satelitów komunikacyjnych do przesyłania danych. Firma umożliwia wykonanie rozmowy telefonicznej z dowolnego miejsca na świecie wraz z odpowiednim szyfrowaniem danych. Umożliwia także globalny dostęp do Internetu oraz szereg usług związanych z wysyłaniem i odbieraniem dużej ilości danych.

TS2 to polskie przedsięwzięcie. Siedziba firmy znajduje się w samym centrum Warszawy. Oznacza to, że firma TS2 oferuje także usługi i produkty dedykowane polskim klientom.

Do obecnych klientów TS2 należą międzynarodowe instytucje i firmy wymagające niezależnych i niezawodnych systemów łączności. Wśród tych, które współpracują z firmą TS2, wymienić można między innymi:

  • jednostki rządowe, np. Departament Stanu USA, Departament Obrony USA, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP,
  • jednostki militarne, np. GROM,
  • grupy finansowe, takie jak Bank Światowy czy warszawska Giełda Papierów Wartościowych,
  • służby ratunkowe, np. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe,
  • firmy prywatne, np. EMPIK, IBM, Reuters, TVN czy Polska Agencja Prasowa.

Ta różnorodna lista ukazuje jak szerokie są możliwości oferowanych przez TS2 usług komunikacyjnych oraz jak wielu różnych klientów wymaga niezawodnych i niezależnych systemów łączności.

Łączność satelitarna oferowana przez TS2 jest szczególnie przydatna w warunkach, w których tradycyjna komunikacja jest utrudniona lub niemożliwa, przykładowo poprzez brak odpowiedniej infrastruktury naziemnej. Ma to szczególnie duże znaczenie dla potrzeb obronnych. W przypadku udziału w konfliktach zbrojnych oraz misjach pokojowych konieczne jest posiadanie systemów szyfrowanej komunikacji i transmisji danych. Jednocześnie powinny one funkcjonować niezależnie od lokalnej infrastruktury telekomunikacyjnej.

Usługi TS2 były i są nadal z powodzeniem używane przez wojska w Iraku i Afganistanie. W tych miejscach niezawodne i niezależne systemy łączności satelitarnej wspierają operacje militarne, gwarantując sprawne ich przeprowadzenie. Ponadto, systemy łączności satelitarnej także podnoszą poziom bezpieczeństwa osób biorących udział w operacjach militarnych.

Systemy telekomunikacji satelitarnej są przydatne nie tylko dla wojska. Służby ratownicze, szczególnie te pracujące w trudnych warunkach, gdzie liczy się natychmiastowa reakcja (np. na morzu lub w miejscach dotkniętych katastrofami naturalnymi), także wymagają niezależnego systemu łączności. Między innymi dlatego jednym z klientów firmy TS2 jest polskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Firma oferuje również wypożyczanie telefonów satelitarnych dla miłośników turystyki ekstremalnej. W dzikich miejscach, gdzie na przestrzeni wielu setek kilometrów kwadratowych nie znajduje się żadna osada ludzka, stały kontakt telefoniczny może być szansą na bezpieczne przetrwanie przygody życia. Przykładowo z usług firmy korzystają grupy wybierające się w stepy syberyjskie.

Podstawowe usługi i produkty firmy TS2 to:

  • telefony satelitarne dla sieci Iridium, Thuraya, Inmarsat, oferowanych zarówno w usługach pre-paid (karty doładowujące) jak i post-paid (abonament),
  • internet satelitarny (eSTAR, iDirect, Inmarsat BGAN, Astra2connect i inne) wraz z dedykowanymi modemami dla poszczególnych sieci, wyspecjalizowane wirtualne sieci prywatne (VPN) dla klientów biznesowych, rządowych oraz rządowych w oparciu o satelity Intelsat, Eutelsat i Arabsat,
  • oraz dedykowane usługi i produkty dla sił zbrojnych.

Dzięki firmie TS2 możliwe jest praktyczne i komercyjne wykorzystanie technik satelitarnych w Polsce. Tym samym powszechne wykorzystanie technologii kosmicznych wkracza również na teren naszego kraju. Dzieje się to pomimo lokalnego braku zaplecza w formie polskiej agencji kosmicznej, braku dużego przemysłu kosmicznego czy odpowiednich regulacji państwowych. Rozwój branży postępuje nie tylko w naszym kraju. Na całym świecie prywatne przedsiębiorstwa intensywnie inwestują w nowe technologie związane z przestrzenią kosmiczną. Usługi związane z telekomunikacją satelitarną są jednym z najprężniej rozwijających się sektorów globalnej gospodarki. Ów sektor branży kosmicznej nie został w ostatnich latach poszkodowany przez efekty kryzysu gospodarczego, wręcz przeciwnie – wciąż przynosi duże zyski.

Więcej informacji o usługach i produktach można przeczytać na stronie internetowej firmy:
http://www.ts2.pl/pl/

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje firmie TS2 Technologie Satelitarne za otrzymane materiały.

Comments are closed.