Przygotowania do lotu Ariane 5 z satelitami W3B i BSAT-3b

0

Na kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej trwają ostatnie przygotowania do startu rakiety Ariane 5 ECA na orbitę geotransferową z ładunkiem dwóch satelitów telekomunikacyjnych – europejskim W3B oraz japońskim BSAT-3b. Będzie to czwarta misja rakiety tego typu w tym roku i jednocześnie 28 lot od pierwszego startu Ariane 5.

Rakieta została już przeniesiona z budynku w którym technicy dokonali integracji jej elementów i ładunku, na wyrzutnię startową ELA-3, gdzie będzie oczekiwać na wystrzelenie w oknie startowym otwierającym się dziś o godzinie 23:51 CEST i trwającym do 1:01 CEST dnia następnego.

Pierwszym z uwalnianych satelitów będzie W3B znajdujący się na szczycie rakiety i należący do europejskiego operatora Eutelsat. Urządzenie zostało zbudowane przez Thales Alenia Space na mocy kontraktu podpisanego w lutym 2008 roku. Na wyposażenie składają się dwie anteny stałe oraz trzy rozkładane, a także zestaw transponderów – trzy dla pasma Ka i 53 dla pasma Ku. Całość oparto o platformę Spacebus 4000 C3.

Satelita o masie 5370 kilogramów zostanie umieszczony na pozycji 16°E, co pozwoli na objęcie zasięgiem Europy Centralnej, Bliskiego Wschodu, Afryki oraz wysp Oceanu Indyjskiego. Szacuje się, że będzie działać przez 15 lat, a pod koniec okresu funkcjonowania zainstalowane na nim ogniwa fotowoltaiczne nadal generować będą 12 kW energii elektrycznej.

Drugim z wynoszonych satelitów jest BSAT-3b, zbudowany przez Lockheed Martin Commercial Space Systems dla japońskiej korporacji B-SAT. Jego podstawą jest platforma A2100 A na której zainstalowano dwanaście transponderów pasma Ku o mocy 130 Watt każdy, choć jednocześnie będzie mogło działać osiem z nich, co w zupełności wystarczy jednak do przekazywania sygnałów Direct TV na obszarze całej Japonii.

Aby satelita mógł rozpocząć pracę musi znaleźć się jednak na pozycji 110°E. Planowy czas jego funkcjonowania ma przekraczać 15 lat – pod koniec tego okresu ogniwa fotowoltaiczne będą generować około 3kW energii elektrycznej. Masa urządzenia wynosi około 2060 kilogramów, umieszczone zostało pod łącznikiem SYLDA i na orbicie zostanie uwolnione jako drugie.

Dzisiejszy lot będzie 197 startem rakiety z rodziny Ariane od 1979 roku.

Transmisję ze startu będzie można oglądać na stronach Arianespace.

(Arianespace)

Plakat misji W3B i BSAT-3b (Arianespace)

Wizja artystyczna satelity BSAT-3b (LMCSS)

Wizja artystyczna satelity Eutelsat W3B (Eutelsat)

Comments are closed.