Pierwsze loty SpaceShipTwo z napędem już w tym roku?

0

Pojawiły się spekulacje, że pierwszy lot SpaceShipTwo z włączonym napędem rakietowym nastąpi jeszcze przed końcem tego roku. 10 października 2010 roku (10/10/10) pojazd SpaceShipTwo (SS2) został po raz pierwszy zwolniony w trakcie lotu. Głównymi celami tego testu było sprawne i czyste uwolnienie SS2 oraz bezproblemowe podejście do lądowania i wylądowanie na Mojave Air and Space Port w Kalifornii. Sprawdzano również sprawność wszystkich systemów oraz zachowanie się pojazdu w czasie lotu z przewidywaniami uzyskanymi przez symulacje komputerowe. Dla pilotów był to także praktyczny kurs lądowania tym pojazdem.

Przygotowania do tego testu zajęły sporo czasu. W sumie wykonano 40 lotów w ostatnich miesiącach zanim nastąpiła pierwsza próba swobodnego lotu SS2. 

Pierwsze reakcje na lot SS2 są pozytywne – pojazd zachowywał się poprawnie i zgodnie z wcześniej wypracowanymi modelami. Wykonano również zaplanowane wcześniej manewry.

Czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości? Jest pewne, że nastąpi jeszcze przynajmniej kilkanaście lotów swobodnych SS2. Po nich przyjdzie czas na odpalenie silnika pojazdu – z początku na kilka sekund. Czy pierwszy lot z włączonym napędem rakietowym nastąpi przed końcem tego roku? Jest to możliwe, choć bardziej prawdopodobny jest początek przyszłego roku. Firma Virgin Galactic nie odczuwa presji czasu (dotychczas nie informowała o terminach swoich testów), a na dodatek w przypadku mniejszych lub większych problemów technicznych możliwe są opóźnienia.

W międzyczasie trwają prace budowlane na Spaceport America – jednym z miejsc, skąd SpaceShipTwo będzie odbywać loty suborbitalne. Również infrastruktura naziemna musi być gotowa i sprawna zanim Virgin Galactic będzie mógł oferować komercyjne loty balistyczne.

Comments are closed.