Udane wystrzelenie rakiety Helen 2

0

Kilka dni temu, pierwszego października nastąpiło udane wystrzelenie rakiety Helen 2 przez rumuńską grupę ARCA na Czarnym Morzu.

O 7 rano tego dnia wojskowy statek Constanta wypłynął z portu w kierunku strefy startu z rakietą Helen 2 oraz zespołem ARCA na pokładzie. O godzinie 15.30 rakieta została zatankowana i opuszczona do morza. Pół godziny później rozpoczęło się napełnianie balonu.

Wzlot balonu na wysokość 14km trwał 40 minut. W tym czasie balon rozwijał prędkość dochodzącą do 120km/h. W centrum kontroli cały czas odbierano sygnał od wznoszącego się balonu, a trajektoria lotu przebiegała zaledwie 800m od centrum strefy bezpieczeństwa dla tego startu.

Na wysokości 14km wydano polecenie uruchomienia silnika. Lot z użyciem silnika rakietowego trwał 30 sekund i wyniósł rakietę na 40km.

Przy powrocie nie otworzyły się jednak spadochrony kapsuły powrotnej i nie udało się jej odzyskać. Większość danych została jednak zebrana w czasie lotu drogą radiową, więc zespół nie uznaje tego za duży problem.

Jak podaje ARCA udało im się osiągnąć następujące cele:

  • udane wystrzelenie pierwszej rumuńskiej rakiety,
  • pierwszy lot w ramach Google Lunar X Prize,
  • weryfikacja metody stabilizacji grawitacyjnej,
  • osiągnięto najwyższą wysokość przez obiekt wybudowany całkowicie przez Rumunię,
  • start całkowicie “zielonej” rakiety, napędzanej przez nadtlenek wodoru,
  • pierwsza udana współpraca pomiędzy prywatną, niedochodową organizacją a wojskiem,
  • zademonstrowanie możliwości przeprowadzania i koordynowania skomplikowanych operacji związanych z programem kosmicznym.

ARCA (Aeronautics and Cosmonautics Romanian Association) jest rumuńską organizacją pracującą nad rakietą, kóra pozwoliłaby im wygrać Google Lunar X Prize. Grupa ta aspiruje także do stworzenia załogowego pojazdu suborbitalnego.

Główne projekty nad którymi odbywają się w tej chwili prace to: rakiety Demonstrator (pierwszy lot odbył się w 2004 roku), załogowy pojazd suborbitalny Stabilo (wykonano kilka lotów do wysokości 14km), suborbitalna rakieta Helen oraz rakieta Haas.

Rakiety z rodziny Helen są demonstratorami technologii opracowywanych na potrzeby konkursu Google Lunar X Prize. Rakieta Haas natomiast jest trójstopniową rakieta odpalaną w powietrzu, która ma pozwolić wygrać ten konkurs.

Galerię ze startu można obejrzeć tutaj a strona główna grupy znajduje się tutaj. Na forum PFA jest także dedykowany wątek.

{youtube}L2XEql_UFGc{/youtube}
Animacja przedstawiająca przyszłe misje rakiety Haas oraz ujęcia ze startu rakiety Helen 2. / Credits – ARCA

(ARCA)

Comments are closed.