Zbiornik uszkodzony przez Katrinę trafia do KSC

0

Zewnętrzny zbiornik paliwa ET-122 dla misji STS-134 wahadłowca Endeavour opuścił fabrykę Michoud Assembly Facility w Nowym Orleanie niecały tydzień temu. Zbiornik ten został uszkodzony podczas uderzenia huraganu Katrina w 2005 roku – z budynku w którym był przechowywany, wiatr zerwał dach i latające odłamki w pewnym stopniu ‘naznaczyły’ zbiornik.

W dniu dzisiejszym zbiornik na barce Pegasus został dostarczony do Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Przylądku Canaveral (Floryda). W połowie listopada, po przejściu testów i innych standardowych operacji, zostanie połączony z zestawem rakiet pomocniczych SRB (Solid Rocket Booster) na mobilnej platformie startowej MLP (Mobile Launch Platform) w hali montażowej VAB (Vehicle Assembly Building).

Zbiornik ten jest ostatnią sztuką, która opuszcza fabrykę Michoud. W czasie wyjazdu nie świętowano już tak donośnie jak to miało miejsce przy odprawie poprzedniego (nowego) zbiornika ET-138. Pisaliśmy o tym w tym artykule. Zbiornik ET-138 z kolei jest rezerwowany na wykorzystanie przy ewentualnej misji ratunkowej LON (Launch On Need) dla STS-134, która prawdopodobnie zmieni status na misję logistyczną STS-135 do Stacji ISS. Ostateczna decyzja co do przydziału zbiorników paliwa ma być podjęta do listopada. Przydział nowego zbiornika dla ostatniej misji tłumaczony jest oczywistymi względami bezpieczeństwa. Ostatni zbiornik, który poleci, musi być w idealnym stanie z uwagi na brak misji ratunkowej dla STS-135.

W fabryce Michoud, po wytoczeniu ostatniego zbiornika dla programu lotów promów kosmicznych SSP (Space Shuttle Program), znajdują się jeszcze trzy częściowo zbudowane zbiorniki. Ponadto znajduje się tam także jeden zbiornik starego typu – LWT (Light Weight Tank) ET-94, który może być zastosowany w przyszłości w ewentualnym nowym programie NASA – SD HLV (Shuttle Derived Heavy Lift Launch Vehicle), zadaniem którego będzie budowa ciężkiej rakiety w oparciu o technologię i doświadczenie zebrane przy programie SSP. Zbiornik typu LWT jest cięższy o nieco ponad 3 tony od najnowszych SLWT (Super Lightweight Tank), które są lżejsze na skutek użycia w konstrukcji stopów aluminium/litu.

Na wtorek planowane jest rozładowanie zbiornika z barki Pegasus i przewóz do hali montażowej VAB.

(NASA)

Comments are closed.