Podsumowanie konkursu SkyQuest “Wakacyjne spotkanie z niebem”

0

Po pięciu tygodniach zmagań zakończył się konkurs na obserwację astronomiczną dla młodzieży. Celem zmagań było zachęcenie uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych do spojrzenia na niebo za oknem i poznania tajemnic Wszechświata. W konkursie brało udział 25 uczestników, a nad ich pracą czuwało grono mentorów oraz jurorzy konkursu. Dwanaście osób zostało wyróżnionych dyplomem uczestnictwa oraz cennymi nagrodami. Laureatami konkursu zostali: Przemek Zientala (kategoria gimnazjum) i mattman12 (kategoria ponadgimnazjalna).

Otrzymali nagrody w postaci sprzętu optycznego. Wszystkie prace konkursowe były opisywane we wspólnym Blogu. W trakcie trwania konkursu młodzież wykonała 76 autorskich wpisów. Przedstawiały one Wszechświat poczynając od zjawisk atmosferycznych, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i Księżyca a kończąc na gromadach gwiazd i odległych galaktykach. Pojawiły się również prace mówiące o social-science czyli badaniach naukowych wykonywanych z pomocą społeczności internetu.

Każde z wykonanych zadań było oceniane przez mentorów i jurorów konkursu. Mentorzy mieli również za zadanie pomagać w opracowaniu wpisów uczestników, ich komentowanie oraz udzielania wskazówek poprzez własne wpisy do Bloga. Z tygodnia na tydzień można było zauważyć, że prace są coraz lepsze. Ostateczna klasyfikacja wskazała dość wyrównany poziom wśród uczestników SkyQuest-a. Osoby z pierwszych miejsc dzieliły pojedyncze punkty. Dla każdego zostały przewidziane nagrody. “Mimo tego, że przewidzieliśmy jedynie dwa pierwsze miejsca, to również osoby zajmujące następne pozycje otrzymały cenne nagrody: meteoryty, atlasy nieba i prenumeraty czasopism astronomicznych.” – przedstawia Kamil Złoczewski, pomysłodawca i juror konkursu SkyQuest.

Konkurs przypadł do wielu z jego uczestników. Oto ich wybrane wypowiedzi:

“Myślę że wiele wiedzy astronomicznej posiadłem oraz nauczyłem się kilka praktycznych rzeczy.” – sebastian1996, uczestnik

“Ten konkurs był naprawdę świetną zabawą. (…) To czego nauczyłam się przez te wakacje będzie jeszcze procentować w przyszłości …” – olcia, uczestniczka

“Przez pięć tygodni miałem wspaniała robotę. (…) Ocenianie innych jak zwykle nie jest łatwe. Już dzisiaj piszę się na kolejną edycję.” – jpatka, mentor

Już teraz Organizatorzy SkyQuest-a zachęcają jego najwytrwalszych uczestników do współpracy z mentorami konkursu. W ocenie jury ten konkurs był wspaniałym przygotowaniem uczniów do startu w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym, Olimpiadzie Astronomicznej a nawet w Olimpiadzie Fizycznej. Warto aby zadbać o to aby zapał do poznawania piękna nieba, rozbudzony wśród młodzieży pozostał w nich na dłużej.

Strona internetowa konkursu SkyQuest “Wakacyjne spotkanie z niebem”: http://www.skyquest.pl.

Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Pracownia Komet i Meteorów, przy wsparciu serwisu Astropolis.pl. Patronat medialny: Astronomia.pl, Kosmonauta.net, Astrohobby.pl, Astro4u i Astronomica.pl. Sponsorzy konkursu: Teleskopy.pl, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, Fundacja na rzecz promocji i rozwoju nauk przyrodniczych – Galileo, Vademecum Miłośnika Astronomii, Astrokrak, sklep Astrohobby.pl, Piotr Brych – Wielki Atlas Nieba, Krzysztof Kida – Astronomica.pl. Sponsor technologiczny: Jesion Brand Nature.

W imieniu Organizatorów
Kamil Złoczewski

Comments are closed.