Kolejny tydzień konkursu SkyQuest

0

Dziś rozpoczyna się czwarty tydzień konkursu SkyQuest – “Wakacyjne spotkanie z niebem”. Konkurs ma na celu zachęcić młodzież do obserwacji nieba w szczególności zaś do obserwacji aktualnie widocznych zjawisk astronomicznych. Młodzi adepci astronomii wykonują zadania pod opieką Mentorów rekrutowanych z grona miłośników astronomii i opisują je we wspólnym Blogu. Blog jest prowadzony na stronie internetowej konkursu SkyQuest. Lista zapisów do konkursu została zamknięta 20 sierpnia a rywalizacja będzie trwała do 10 września.

Jak do tej pory 16 osób wykonało i opisało ponad 40 zadań obserwacyjnych. Wśród opisów można znaleźć zarówno obserwacje Słońca, Księżyca, obiektów katalogu Messiera, a także zjawisk atmosferycznych zachodzących na dziennym niebie. W trakcie niepogody Uczestnicy są zachęcani do realizacji zadań opartych o aktywność w internecie np. wirtualnych obserwacji nieba on-line, eksploracji archiwów zdjęć Kosmicznego Teleskopu Hubble’a czy wzięcia udziału w projektach społecznościowych ZOO Universe. Wytrawni miłośnicy astronomii zachęcają do obserwacji poprzez wpisy blogowe ze wskazówkami jak obserwować gwiazdy zmienne, komety, meteory, gwiazdozbiory itp.

Aktywność konkursu nie ogranicza się do wpisów na Blogu. “Mentorzy – oprócz wystawiania ocen prac konkursowych – pomagają Uczestnikom na bieżąco wskazówki dotyczące obserwacji nieba pod ich wpisami, na forum konkursowym oraz w prywatnej korespondencji” – mówi Kamil Złoczewski organizator i juror w konkursie. Konkurs jest także obecny w innych mediach internetowych np. serwisie społecznościowym Facebook.

Jury konkursowe ma zamiar nagrodzić wszystkich Uczestników i Mentorów aktywnych w konkursie. Dla najlepszych Uczestników przygotowane są nagrody w postaci teleskopu, lornetki, meteorytu oraz literatury astronomicznej. Nagrodą główną w grupie Mentorów jest talon na zakupy w sklepie ze sprzętem astronomicznym oraz roczne rabaty na zakupy w sklepach internetowych.

Organizatorzy konkursu to Polskie Towarzystwo Astronomiczne i Pracownia Komet i Meteorów, przy wsparciu serwisu Astropolis.pl.

Patronat medialny: Astronomia.pl, Kosmonauta.net, Astrohobby.pl, Astro4u.net i Astronomica.pl.

Sponsorami konkursu są: Teleskopy.pl, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, Fundacja na rzecz promocji i rozwoju nauk przyrodniczych – Galileo, Vademecum Miłośnika Astronomii, Astrokrak, sklep Astrohobby.pl, Piotr Brych – Wielki Atlas Nieba, Krzysztof Kida – Astronomica.pl.

Sponsor technologiczny: Jesion Brand Nature.

W imieniu Organizatorów,
Kamil Złoczewski

Comments are closed.