23 października datą startu drugiego Falcona 9?

0

Jak podaje Aviationweek firma SpaceX wystąpiła o rezerwację dnia 23 października jako daty startu drugiego Falcona 9.

Drugi lot tej rakiety ma być pierwszym w ramach kontraktu COTS (Commercial Orbital Transportation Services) podpisanego z NASA. Program ten utworzony został w celu koordynacji komercyjnych dostaw zaopatrzenia na ISS oraz dla zmniejszenia zależności Stanów Zjednoczonych od dostaw ładunków na stację kosmiczną za pomocą pojazdów zagranicznych po przejściu promów kosmicznych na emeryturę.

Program COTS utworzony został na początku 2006 roku i jeszcze w tym samym roku wybrano dwie firmy: Rocketplane Limited i SpaceX. Jednak pierwsza z firm nie dała rady wywiązać się z zobowiązań i w 2008 roku zastąpiona została firmą Orbital Sciences Corporation.

W ramach podpisanych umów SpaceX ma dostarczać ładunki na ISS w latach 2011-15 za łączną kwotę 1,6mld dolarów.

Jednak zanim to nastąpi firma musi udowodnić, że jej kapsuła jest bezpieczna i gotowa do użycia. Mają temu służyć trzy loty “demo” w czasie których przetestowana zostanie kapsuła Dragon, sprawność jej systemów, możliwości manewrów na orbicie itd. Przy czym dopiero w czasie trzeciego lotu ma nastąpić dokowanie do stacji.

W pierwszym locie kapsuła jedynie okrąży Ziemię 1-3 razy. W czasie lotu gruntownie sprawdzone zostaną wszystkie jej podsystemy.

Obecnie istnieją pogłoski, że udany pierwszy lot, w czasie którego nie będzie żadnych problemów, pozwoliłby na negocjacje z NASA i zmianę planu z 3 lotów “demo” do dwóch. Tak więc dokowanie do stacji odbyłoby się już przy drugim locie.

Na chwilę obecną brak szczegółów na temat postępu prac nad drugą rakietą. Wiadomo jedynie, że oba stopnie oraz kapsuła Dragon już są na Florydzie w hangarze integracyjnym na wyrzutni.

Pozostaje nam czekać na update ze strony SpaceX oraz na sam start.

Comments are closed.