Pierwszy komercyjny lot SpaceShipTwo za 18 miesięcy?

0

Trwają testy suborbitalnego pojazdu kosmicznego SpaceShipTwo oraz samolotu-nosiciela WhiteKnightTwo. Tymczasem niedawno pojawiły się informacje, że już za 18 miesięcy mogą nastąpić pierwsze komercyjne loty balistyczne.

Kilkanaście dni temu, po blisko miesięcznej przerwie, ponowiono testy statków SpaceShipTwo i WhiteKnightTwo. Przerwa była spowodowana uszkodzeniem systemu lądowania WhiteKnightTwo, które miało miejsce w sierpniu. W tej chwili brak dodatkowych informacji na temat testów, jakie we wrześniu firma Virgin Galactic przeprowadziła, ale można zakładać, że było to kilka lotów WhiteKnightTwo bez podczepionego pojazdu suborbitalnego SpaceShipTwo. Możliwe, że nastąpiły też wspólne loty.

Wcześniej, w lipcu tego roku, pojawiały się optymistyczne zdania, że do pierwszych samodzielnych lotów SpaceShipTwo może dojść już jesienią tego roku. W trakcie pierwszych samodzielnych testów nie dojdzie jeszcze do odpalenia silników rakietowych – jedynie będą to loty szybowcowe. Następnie, gdy ten etap testów zostanie zakończony, to powinny nastąpić próbne odpalenia silnika rakietowego SpaceShipTwo. Czy tak się stanie? Brak w tej chwili szczegółowych informacji, jednak można spekulować, że pierwsze loty tego pojazdu nastąpią jeszcze w tym roku a kilka miesięcy później silnik rakietowy zostanie uruchomiony w locie po raz pierwszy.

Niedawno pojawiły się niepotwierdzone jeszcze informacja, że Virgin Galactic planuje dokonać pierwszego komercyjnego lotu już za 1,5 roku, czyli około marca 2012. Do tego czasu wszystkie testy powinny być pozytywnie zakończone. Czy Virgin Galactic osiągnie ten cel w zakładanym czasie? Tego powinniśmy się dowiedzieć w ciągu kilku najbliższych miesięcy – gdy tylko pierwsze testy się rozpoczną.

(AFP i informacje własne)

Comments are closed.