WISE – koniec chłodziwa w zbiorniku zewnętrznym

0

Amerykańska sonda kosmiczna WISE (Wide-field Infrared Survey Satellite) wyczerpuje powoli zapas swojego chłodziwa wykorzystywanego do utrzymywania instrumentów badawczych w odpowiedniej temperaturze. Obecnie jeden z kanałów odpowiedzialnych za wykonywanie obserwacji w zakresie dalekiej podczerwieni zakończył funkcjonowanie, po tym jak temperatura teleskopu wzrosła powyżej 31 Kelwinów.

Na pokładzie sondy znajdują się dwa zbiorniki zawierające wodór, wykorzystywany do schładzania urządzeń w głównej fazie misji do bardzo niskiej temperatury 12 Kelwinów. Pierwszy z nich – zewnętrzny, wyczerpał już jednak zapas swojego chłodziwa i obecnie wykorzystywany jest tylko wodór pochodzący z głównego, wewnętrznego zbiornika pojazdu, wystarczającego jednak w zupełności do prawidłowego funkcjonowania pozostałych urządzeń, za wyjątkiem wspomnianego, najwyższego dostępnego dla WISE zakresu podczerwieni.

Misja będzie zatem kontynuowana, choć podstawowy jej zakres został zrealizowany 17 lipca bieżącego roku, kiedy uzyskano obraz całego nieba w zakresie podczerwieni. Satelita wciąż prowadzi dalsze obserwacje, wykonując zdjęcia w kolejnym cyklu – jest jednak prawdopodobne, że zapas chłodziwa wyczerpie się przed zakończeniem nowego przeglądu, obejmującego połowę całego nieba.

Do tej pory w ramach misji wykonano ponad 1.5 miliona zdjęć obejmujących setki milionów obiektów, na które składają się gwiazdy, galaktyki, a także asteroidy – w tym bardzo ciemne, niemal nie odbijające światła i przez to niemożliwe do zaobserwowania z Ziemi. Naukowcy mają nadzieję, że wykonanie kolejnego przeglądu pozwoli na weryfikację wcześniejszych danych oraz potwierdzi istnienie i identyfikację części obiektów, których charakter nadal budzi wątpliwości.

(NASA)

Comments are closed.