Misja balonowa – potrzebna pomoc!

0

Misja stratosferyczna Hevelius, realizowana przy pomocy społeczności związanej z Polskim Forum Astronautycznym, poszukuje osoby, która zbuduje gondolę balonu. Zadanie nie wydaje się być trudne, jednak ma ważne znaczenie dla szybkiego zrealizowania misji.

Nasz ostatni wpis dotyczący stanu prac przy misji minimalnej Hevelius pochodzi z 5 sierpnia 2010 roku. Pisaliśmy wtedy m. in. o wielu gotowych elementach tej misji oraz o tym, że większość prac się w tej chwili koncentruje na wykonaniu gondoli. Niestety, osoba odpowiedzialna za budowę tego elementu nie jest w stanie dokończyć projektu – wciąż jednak będzie mogła (od czasu do czasu) służyć poradą.

Oto wymagania stawiane gondoli:
– Wewnątrz gondoli mają być umieszczone wybrane instrumenty do misji (czyli eksperyment SECE, moduł GPS, APRS oraz elektronika dla nich, dwa aparaty cyfrowe, filtry do aparatów, układ odcinania balonu, oddzielny lokalizator GPS-GSM z funkcją SMS oraz zasilanie do tych instrumentów),
– Całość razem z urządzeniami ma odpowiednio mało ważyć (mniej niż 2000 g),
– Gondola ma zapewnić ochronę dla instrumentów (np w trakcie przyziemienia),
– Gondola powinna być zbudowana z lekkich materiałów o dobrych właściwościach mechanicznych i izolacyjnych (na przykład styropianu drobnoziarnistego lub budowlanej pianki montażowej).

Sporo prac nad gondolą już wykonano – teraz czas na dobór materiału i kształtu oraz dokładne rozmieszczenie poszczególnych instrumentów w celu wyważenia. Nie jest to trudna praca – niestety wszyscy obecni uczestnicy misji są zbyt zajęci, by móc przejąć to zadanie.

Dlatego też zwracamy się do zainteresowanej osoby/osób, by dołączyły do zespołu misji balonowej Hevelius. Dzięki temu możliwy będzie start tej misji jeszcze w tym roku, zanim nadejdzie nieprzyjemna jesienna pogoda.

Więcej informacji na Polskim Forum Astronautycznym w tym dziale oraz w tym wątku. Zapraszamy!

Comments are closed.