Japonia zatwierdza dwa ważne projekty

0

Komisja zarządzająca japońskim programem kosmicznym zaakceptowała w zeszłym tygodniu projekt Hayabusa 2 oraz kontynuacje prac nad zbudowaniem rakiety Epsilon.

Pozwolenie tej komisji umożliwia rządowi Japonii ujęcie wydatków na te dwa projekty w budżecie na przyszły rok fiskalny, który zaczyna się w kwietniu. Rządowy panel kosmiczny, który zajmuje się kontrolą Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) dał tylko zielone światło na wstępne prace projektowe nad sondą Hayabusa 2. W przypadku rakiety Epsilon ma być to pełny rozwój z pierwszymi lotami około roku 2013.

Misja Hayabusa 2 miałaby zacząć się wystrzeleniem sondy w roku 2014 i osiągnieciem wybranej asteroidy w roku 2018. Po kilku miesiącach badań i zebraniu próbek mają one wrócić w roku 2020 na Ziemię.

Konstrukcja sondy ma być prawie idealną kopią swojej poprzedniczki. Zostanie wprowadzone tylko kilka modyfikacji aby uniknąć problemów jakie napotkano przy pierwszej misji. Zastosowanie tej samej konstrukcji i instrumentów ma obniżyć koszty przygotowania misji, które szacowane są na 200mln dolarów.

Celem sondy ma być asteroida typu C o nazwie 1999JU3 i średnicy około 1km. Naukowcy twierdzą, że asteroidy tego typu to nienaruszone obiekty z początku formowania się Układu Słonecznego.

Rakieta Epsilon, drugi projekt jaki zatwierdzono, ma być następcą rakiety M-5, która leciała w sumie 7 razy między 1997 a 2006 rokiem. Wstępne prace projektowe nad rakietą Epsilon trwają już od trzech lat, teraz projekt wejdzie w fazę budowy. Planuje się około jednego startu rocznie tej rakiety z małymi misjami demonstracyjnymi i naukowymi.

Pierwszym ładunkiem będzie Sprint-A, teleskop do obserwacji Wenus, Marsa i Jowisza.

Trzystopniowa rakieta Epsilon będzie w stanie wynieść zaledwie trochę ponad 1000kg na LEO. Ukończenie jej budowy ma pochłonąć około 200mln dolarów, ale ma być znacznie tańsza w użytkowaniu niż rakieta M-5. Kładzie się również duży nacisk na to aby przygotowanie rakiety do startu pochłaniało jak najmniejszą ilość czasu oraz zasobów ludzkich. Celem jest stworzenie taniej rakiety dla małych ładunków.

Wszystkie trzy stopnie są napędzane silnikami na paliwo stałe. Dla obniżenia kosztów wykorzystano technologię z rakiet M-5 oraz H-2A. Pierwszy stopień wykonany będzie na bazie boosterów wykorzystywanych przez rakietę H-2A. Drugi i trzeci stopień bazować będzie na górnych stopniach rakiety M-5.

Nie podjęto jeszcze decyzji skąd będą odbywały się starty. Będzie to najprawdopodobniej któraś z tych dwóch lokalizacji: Tanegashima Space Center lub Uchinoura Space Center.

Głównym wykonawcą tej rakiety jest korporacja IHI Aerospace, która buduje także boostery dla rakiety H-2A.

Budowa rakiety Epsilon ma rozszerzyć spektrum ładunków jakie będą mogły wynosić japońskie rakiety.

Źródło: SFN

Comments are closed.