SpaceX – test spadochronów Dragona

0

12 sierpnia SpaceX wykonało udany test spadochronów kapsuły Dragon. Jak podano do wiadomości w oficjalnym oświadczeniu test zakończył się 100% sukcesem.

Przeprowadzono go około 14 km od nadbrzeża miejscowości Morro Bay w Kalifornii. Helikotper Erikson S-64F Air-Cran wyniósł testową kapsułę na wysokość ponad 4 km, gdzie została zwolniona z zaczepu i rozpoczęła swobodne opadanie.

Po chwili wyrzucone zostały dwa małe spadochrony służące stabilizacji kapsuły oraz wstępnemu zmniejszeniu jej prędkości. W drugim etapie uwolnione zostały trzy większe spadochrony, każdy o średnicy 35 metrów, które spowolniły pojazd do około 4,5 m/s.

W wersji załogowej astronauci w czasie lądowania doświadczyliby przeciążenia maksymalnie 2-3g. System spadochronów zbudowany jest tak, że nawet strata jednego z nich nadal gwarantuje bezpieczne lądowanie załogi.

Dane zebrane podczas tego testu są ważne dla najbliższego lotu rakiety Falcon 9. Będzie to pierwszy lot w ramach kontraktu COTS, podpisanego z NASA, w którym poleci w pełni sprawna kapsuła Dragon.

{youtube}y7xbFpy5jbY{/youtube}
Zapis z testu spadochronów Dragona. Credits: użytkownik docmordrid / youtube.com

Jak podaje serwis Space Flight Now oba stopnie rakiety Falcon 9 oraz pierwsza kapsuła Dragon są już w hangarze SpaceX na Florydzie. Trwają przygotowania do jesiennego startu, jednak najprawdopodobniej nie nastąpi on we wrześniu. Głównym celem tej misji będzie przetestowanie kapsuły Dragon, jej podsystemów, możliwości manewrowania na orbicie, utrzymania komunikacji, przetestowanie tarczy ochronnej przy wejściu w atmosferę oraz przeprowadzenie lądowania.

Największy nacisk kładzie się na sprawdzenie silników Draco, które używane będą do manewrowania kapsułą na orbicie. Silniki te mają około 400N ciągu i mogą działać krótkimi impulsami lub w trybie ciągłym.

Przy wejściu w atmosferę wykorzystana zostanie tarcza ochronna wykonana z materiału PIXA-X. Jest to ulepszony materiał wykorzystany w osłonie kapsuły powrotnej sondy Stardust. Tarcza ta powinna ochronić kapsułę przed temperaturami do prawie 2000 stopni C.

{youtube}ctmrSgZtzs4{/youtube}
Zapis z testu silników Draco. Credit: SpaceX / youtube.com

Źródła: SpaceX, SFN

Comments are closed.