STS-135 zatwierdzona!

0

NASA zatwierdziła dodatkową misję promu kosmicznego! Start misji został zaplanowany na 28 czerwca 2011 roku. Po raz ostatni w kosmos wybierze się prom Atlantis.

W grudniu 2009 roku pojawiła się informacja o propozycji zastąpienia misji ratunkowej STS-335 “pełnowymiarową” misją STS-135. Ta wyprawa dostarczyła by dodatkowych zapasów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i by była ostatnią wyprawą w historii programu STS.

W ciągu ostatnich miesięcy trwało planowanie oraz debata na szczeblu politycznym. Los misji STS-135 był blisko związany z nową wizją rozwoju NASA oraz kompromisem pomiędzy Białym Domem a Kongresem i Senatem USA.

Kilkanaście godzin temu, 20 sierpnia, amerykańska agencja oficjalnie zatwierdziła misję STS-135. Start jest w tej chwili planowany na 28 czerwca 2011. Wykona ją prom Atlantis z 4 osobową obsadą. Ma potrwać 11 dni.

Mniejsza liczebność załogi pozwoli zmaksymalizować ilość zabranego ładunku na stację (w modułach MPLM “Raffaello” i LMC (Lightweight Multi-Purpose Carrier) oraz awaryjne wykorzystanie kapsuły Sojuz, jako statku ratunkowego. Mała załoga wymusi jednak, by astronauci wchodzący w jej skład byli doświadczeni z pracą na Stacji i modułem MPLM. LMC posłuży do sprowadzenia na Ziemię uszkodzonej ostatnio pompy systemu chłodzenia, której wymiana wymagała trzech awaryjnych wyjść w przestrzeń kosmiczną.

W najbliższym czasie umieścimy szerszy opis misji STS-135.

Comments are closed.