System złożony z wielu mniejszych egzoplanet?

0

We wtorek (24 sierpnia 2010) na konferencji “Detection and dynamics of transiting exoplanets” we Francji zostanie ogłoszone istnienie systemu planetarnego złożonego z wielu mniejszych egzoplanet. W tym przypadku prawdopodobnie mowa o przynajmniej pięciu obiektach o rozmiarach Neptuna lub super-Ziemi. Możliwe, że to system 61 Virginis.

Program HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher), zainstalowany przy 3,6 m teleskopie ESO w Chile to jeden z instrumentów, dzięki którym ludzkość odkrywa nowe, obce światy. Program ten ma już wiele znaczących dokonań na swoim dorobku – w tym i mniejszych obiektów. Najważniejszymi odkryciami HARPS zdają się być te związane z układem Gliese 581.

We wtorek 24 sierpnia 2010 roku, na konferencji “Detection and dynamics of transiting exoplanets” zostaną obwieszczone wyniki obserwacji pewnego systemu planetarnego, który składa się z wielu małych egzoplanet. Jedyne, co w tej chwili wiadomo, to fakt, że ten układ składa się z większej ilości planet pozasłonecznych niż jakikolwiek inny znany nam dotychczas układ.

W chwili, gdy ten artykuł powstawał (22 sierpnia 2010) bardziej szczegółowe informacje na temat tego układu nie były dostępne. Nie znana jest nawet nazwa gwiazdy macierzystej. Spekuluje się jednak, że tym układem jest 61 Virginis, wokół którego krążą już trzy (odkryte) egzoplanety. Układ ten krąży wokół gwiazdy podobnej do naszego Słońca, bardzo dobrze poznanej i wciąż badanej. Dotychczas odkryte planety pozasłoneczne w tym układzie są stosunkowo niewielkie (największa ma masę minimalną jedynie 23 razy większą od Ziemi), czyli porównywalnych do Neptuna lub mniejszej klasy o nazwie super-Ziemia. Ponadto, zebrane dane sugerują obecność innych małych obiektów, które czekają na odkrycie. Jeśli zatem we wtorek opublikowane zostaną informacje na temat dwóch lub trzech egzoplanet krążących w tym układzie, to 61 Virginis będzie składać się z pięciu lub sześciu małych planet pozasłonecznych – co jest rekordową wartością.

Co ciekawe, najdalsza odkryta egzoplaneta w układzie 61 Virginis ma orbitę mniejszą od Wenus w naszym Układzie Słonecznym. Nie ma żadnych informacji na temat możliwości występowania obiektów w ekosferze tej gwiazdy. Jeśli jednak znajduje się tam jakaś planeta o masie np 6-8 razy większej od Ziemi, której orbita nie jest zbyt ekscentryczna, to może ona być w całości pokryta oceanem wody – tak jak grafika w tym artykule.

We wtorek możemy się spodziewać dodatkowych informacji na temat tego układu. Wtedy też powinniśmy się dowiedzieć, czy rzeczywiście jest to 61 Virginis.

Dyskusja na temat tego ogłoszenia toczy się na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.