Orbitalne śmieci pozostaną dłużej w kosmosie?

0

Niedawno pojawiły się wyniki badań, z których wynika, że gęstość górnych warstw ziemskiej atmosfery jest mniejsza niż poprzednio. Ma to bezpośrednie przełożenie na czas, przez jaki kosmiczne śmieci pozostaną na orbicie. Możliwe, że czas zejścia do atmosfery wydłużył się aż o 25%!

Niedawno wspominaliśmy o problemie związanym z sondą Envisat, która pozostanie w kosmosie przez ponad 150 lat. W ciągu tego czasu istnieje nawet 30% ryzyko zderzenia z innym obiektem i wytworzenie chmury odłamków, które mogą zagrozić innym satelitom.

Envisat nie jest jedynym takim obiektem sporych rozmiarów, który w przyszłości może stanowić zagrożenie dla innych satelitów. O ile niskie orbity o wysokościach rzędu 300-400 km są stosunkowo “bezpieczne” (obiekty szybko, w czasach rzędu kilku-kilkunastu lat, schodzą w atmosferę), o tyle orbity o wysokościach 700-900 km stanowią większe zagrożenie. Na tych orbitach, najczęściej polarnych, umieszczonych jest duża część satelitów obserwujących Ziemię (np Envisat) czy telekomunikacyjnych (np konstelacja Iridium). Prócz tego na tych wysokościach umieszczone są też górne stopnie rakiet nośnych – np 19 górnych stopni rakiet Zenit-2, z których każdy waży ponad 8 ton. Łącznie ilość kosmicznych śmieci na tych wysokościach szacuje się na około 300 ton.

Naukowcy z brytyjskiego University of Southampton oraz amerykańskiego Naval Research Laboratory i George Mason University niedawno niezależnie wyliczyli, że gęstość górnych warstw ziemskiej atmosfery spada. W tych górnych warstwach ziemskiej atmosfery właśnie poruszają się wyżej wspomniane satelity. Oznacza to, że naturalny proces schodzenia niedziałającego już satelity lub kosmicznego śmiecia z orbity jest wolniejszy co przekłada się na dłuższy czas pobytu w kosmosie. Jest możliwe, że czas zejścia z orbity wydłużył się o aż 25%!

Problem kosmicznych śmieci na orbicie zaczyna być coraz poważniejszy. Z drugiej strony, zaczynają się pojawiać koncepcje bardziej aktywnego sprowadzania satelitów z orbity. Duży balon jest jedną z takich koncepcji. O innych koncepcjach planujemy napisać w najbliższym czasie.

Źródło informacji – space.com

Comments are closed.