Zwykły dzień na Słońcu…

0

Sonda Solar Dynamics Observatory (SDO) każdego dnia przesyła ogromną ilość danych związanych z naszym Słońcem. Warto je monitorować, bowiem od kilku miesięcy aktywność słoneczna stopniowo rośnie. W tej chwili najbliższe maksimum aktywności przewidywane jest na 2013 rok.

Opis misji SDO i instrumentów zainstalowanych na pokładzie tej sondy można znaleźć pod tym linkiem. Start misji miał miejsce 11 lutego 2010 roku (był bardzo niezwykły!). W ostatnim tygodniu marca 2010 miało miejsce uruchomienie instrumentów sondy i początek misji SDO. Pierwsze obrazy z SDO ujawniono 21 kwietnia 2010 roku.

Od tego czasu SDO przesyła zachwycające obrazy o dużej rozdzielczości. 1 sierpnia 2010 informowaliśmy o zaobserwowaniu rozbłysku słonecznego wraz z erupcją protuberancji. Obrazy z SDO pozwoliły na dokładną obserwację dynamicznych zmian zachodzących podczas tych procesów.

Niedawno ukazał się krótki film, ukazujący “zwykły” dzień na Słońcu. Warto się jemu przyjrzeć – pokazuje zjawiska zachodzące na naszej Dziennej Gwieździe na początku wzrostu aktywności. To krótkie nagranie będzie przydatne do porównania w momencie, gdy aktywność słoneczna będzie w okolicach maksimum.

{youtube}QibNb4VF4hk{/youtube}
Zwykły dzień na Słońcu – 3-4 sierpnia 2010 / Credits – NASA, SDO

Obraz w galerii tego artykułu prezentuje wygląd Słońca w dniu 11 sierpnia 2010 roku. Kilka obszarów aktywnych na północnej półkuli Słońca można zobaczyć – są one jednak wciąż niewielkie. W ciągu następnych kilkunastu miesięcy można się spodziewać wzrostu aktywności słonecznej, przejawiającego się rosnącymi rozmiarami grup plam słonecznych.

Polecamy poniższe strony związane z SDO:
http://twitter.com/NASA_SDO
http://www.youtube.com/user/SDOmission2009
oraz stronę główną misji:
http://sdo.gsfc.nasa.gov/

Comments are closed.