Wkrótce test DM-2

0

Po wielu politycznie burzliwych miesiącach Program Constellation, którego celem był powrót astronautów na Księżyc zdaje się zmierzać do nieuchronnego końca. Pomimo tego w dalszym ciągu trwają prace nad niektórymi elementami projektu, które mogą być w przyszłości wykorzystane w lotach kosmicznych.

Na wtorek 31 sierpnia 2010 roku NASA oraz firma Alliant Techsystems Inc. (ATK) zapowiedziały przeprowadzenie testu pięciosegmentowego pierwszego stopnia przygotowywanej rakiety nośnej Ares I, oznaczonego jako DM-2 (Development Motor-2). Wydarzenie będzie miało miejsce na terenie placówki ATK Aerospace Systems w Promontory w stanie Utah.

Odpalenie zmodyfikowanej wersji rakiety SRB (w wersji czterosegmentowej używane są w programie STS) nastąpi w pozycji horyzontalnej. Przewiduje się, że cała operacja będzie trwała około dwie minuty od momentu zapłonu.

O celach testu możemy przeczytać we wcześniejszym artykule dotyczącym DM-2.

Pomiary będą prowadzone przez 760 czujników, a sam stopień zostanie specjalnie schłodzony do temperatury około 4° C. W ten sposób inżynierowie z ATK i NASA zamierzają dokonać pomiaru pracy i wydajności silnika rakiety w niskiej temperaturze. Chcą przy tym dokonać oceny zachowania się nowych materiałów zastosowanych w pięciosegmentowym stopniu. Pomyślny test wspomnianych podzespołów pozwoliłby na wyeliminowanie grzejników stosowanych w rakietach SRB, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzono by na masie nosiciela, ale też uproszczono by samą konstrukcję oraz startowe procedury.

Fakt anulowania praktycznie całego Programu Constellation, w tym rakiet Ares I nie jest tożsamy z odłożeniem wszystkich jego elementów do lamusa. Wskutek zawartego politycznego kompromisu pomiędzy administracją nowego prezydenta USA, a Kongresem od rozpoczynającego się w październiku nowego roku budżetowego (Fiscal Year 2011) mają ruszyć prace nad nową rakietą nośną, mającą w przyszłości transportować ciężkie ładunki na niską orbitę okołoziemską. Heavy Lift Launch Vehicle, który najprawdopodobniej będzie także nosicielem statków kosmicznych Orion, mógłby być wyposażony w dodatkowe boostery, podobne do tych używanych w dobiegającym końca programie lotów promów klasy Space Shuttle.

Test DM-2 będzie transmitowany za pośrednictwem NASA TV. Przekaz na żywo rozpocznie się o godzinie 17.00 CEST, zaś na godzinę 18.00 CEST przewidziana jest konferencja prasowa przedstawicieli NASA i ATK.

O sposobach oglądania NASA TV można przeczytać w tym miejscu.

Źródła informacji:
NASA
, ATK

Comments are closed.