Nowości z pokładu Cassini

0

Amerykańska sonda kosmiczna Cassini, krążąca od 2004 roku wokół Saturna i badająca system „Władcy Pierścieni” przesłała właśnie nowe zdjęcia jego naturalnych satelitów. Tym razem jej przyrządy skierowały się w stronę Enceladusa, ale nie tylko…

Jeszcze 7 kwietnia próbnik minął niewielki księżyc Saturna, Epimetheus w odległości 107 tysięcy kilometrów. Widoczna na fotografii oświetlona część terenu znajduje się
w większości po stronie stale skierowanej ku planecie. Rozdzielczość zdjęcia, opublikowanego 17 sierpnia wynosi 641 metrów na piksel.

Odkryty w 1966 roku przez Richarda Walkera Epimetheus ma wymiary 135 x 108 x 105 km. Księżyc ten obiega Saturna po orbicie prawie kołowej, dzieląc ją z innym naturalnym satelitą – Janusem. Ponadto razem z Prometheusem pełnią funkcję księżyców pasterskich dla pierścienia F gazowego giganta.

13 sierpnia sonda Cassini dokonała kolejnego, dwunastego już przelotu w pobliżu Enceladusa. Dystans wynosił około 2250 km. Od kilku lat ten stosunkowo niewielki księżyc (ok. 500 km średnicy) zwraca szczególną uwagę w środowisku naukowców, a to za sprawą jego kriowulkanicznej aktywności. Z południowej półkuli, tzw. obszaru „tygrysich pasów” biją bowiem gejzery wyrzucające cząsteczki lodu.

Jeden z nich, nazwany Damascus Sulcus został uwieczniony w trakcie wspomnianego przelotu. Rejon ten został również przeskanowany przez próbnik za pomocą spektrometru podczerwieni.

Sonda odwiedziła również inne księżyce Saturna. Jeszcze tego samego dnia Cassini uwiecznił zrytą kraterami powierzchnię Dione z odległości ok. 115370 km.

Nazajutrz, 14 sierpnia próbnik zbliżył się do Tethys na dystans ok. 38327 km. W tym przypadku uzyskano obraz szerokiego na blisko 150 km krateru Penelope, który jest drugim co do wielkości tworem tego typu na powierzchni Tethys.

Źródła:

Link1, Link2, Link3, Link4

Epimetheus (NASA)

Dione (NASA)

Krater Penelope na powierzchni Tethys (NASA)

Comments are closed.