Taurus 2 – postęp prac

0

Według władz Orbital Sciences Corp. rakieta Taurus 2 może mieć swój pierwszy lot już na przyszłe wakacje, jeżeli NASA zapewni dodatkowe środki finansowe.

Orbital projektuje rakietę Taurus 2 oraz kapsułę transportową Cygnus, która ma dostarczać zaopatrzenie na ISS w ramach kontraktu COTS podpisanego pomiędzy tą firmą a NASA. Aktualne plany przewidują pierwszy start tej rakiety w drugim kwartale przyszłego roku. Jednak aby się to udało musi zostać zatwierdzony taki budżet NASA na rok fiskalny 2011, w którym znajdą się dodatkowe pieniądze na rozwój komercyjnych systemów transportowych. Według władz Orbital’a dodatkowe fundusze pomogłyby zapewnić utrzymanie harmonogramu prac i zmniejszyć ryzyko opóźnień w dostarczaniu ładunków na ISS przez tę firmę.

Orbital do tej pory wydał około 84% z planowanych funduszy na rakietę Taurus 2 oraz około 64% z planowanych na Cygnusa. Cygnus pochłonął do tej pory o 15 mln dolarów więcej niż początkowo zakładano.

Tymczasem pierwszy silnik AJ26, który ma być jednym z dwóch w pierwszym stopniu Taurusa, przybył 15 lipca do Stennis Space Center w Mississippi. Silnik ten to zmodyfikowany rosyjski NK-33, pierwotnie zbudowany dla radzieckiej rakiety, która miała dostarczyć Rosjan na księżyc.

W najbliższych tygodniach zaczną się jego testy zaczynając od przepuszczenia przez niego ciekłego tlenu, aby sprawdzić reakcję na niskie temperatury.

Kolejne silniki mają przybyć do Stennis w następnym miesiącu, a pierwsze testowe odpalenie ma nastąpić we wrześniu. Do końca tego roku dwa silniki, które zostaną użyte w pierwszym Taurusie, mają przejść wszystkie testy i być gotowe do lotu.

Zbiornik paliwa dla pierwszego stopnia ma przybyć z Ukrainy w październiku.

W międzyczasie postępują także prace przy budowie stanowiska startowego w Wallops. W czerwcu ukończono budowę, mającej ponad 70m wysokości, wieży wodnej. Trwają prace nad betonowymi fundamentami, konstrukcją wyrzutni oraz kanałami odprowadzającymi gazy wylotowe w czasie startu rakiety.

Postępują również prace przy pierwszym Cygnusie. Budowany jest on w Thales/Alenia Space w Turynie we Włoszech. W chwili obecnej wykonywana jest konstrukcja główna tego pojazdu.

Źródła: SFN, Orbital

Comments are closed.