Cygnus NG-13 dotarł do ISS

0

Osiemnastego lutego bezzałogowy pojazd Cygnus w misji NG-13 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start pojazdu Cygnus do misji NG-13 nastąpił 15 lutego o godzinie 21:21 CET. Pojazd Cygnus został wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Antares 230+. Start odbył się z wyrzutni 0A bazy Wallops, znajdującej się w amerykańskim stanie Wirginia. Lot rakiety Antares przebiegł prawidłowo i Cygnus został wprowadzony na odpowiednią orbitę, skąd zaczął “pościg” za Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS).

Start misji NG-13 / Credits – NASA

Osiemnastego lutego Cygnus dotarł do ISS. Przechwycenie przez ramię robotyczne Stacji (SSRMS) nastąpiło o godzinie 10:05 CET. Dwie godziny później Cygnus został przyłączony do Stacji. Tym razem Cygnus dostarczył do ISS 3377 kg ładunku.

SSRMS chwyta Cygnusa NG-13 / Credits – NASA TV

Pojazd z poprzedniej misji (NG-12) realizuje obecnie samodzielny lot orbitalny. Ten pojazd Cygnus zostanie zdeorbitowany za kilka tygodni.

Misja NG-13 otrzymała także nazwę “S.S. Robert H. Lawrence”, upamiętniającą amerykańskiego astronautę Roberta Lawrence, który zginął w 1967 roku w trakcie lotu samolotu odrzutowego F-104. Robert Lawrence należał do programu Manned Orbital Laboratory, realizowanego przez siły powietrzne USA (USAF). Gdyby Robert Lawrence nie zginął w tej katastrofie, wówczas prawdopodobnie wykonałby pierwszy lot dopiero na początku lat 80. XX, w ramach jednej z misji wahadłowców.

(PFA)

Comments are closed.