Space Adventures oferuje loty załogowe na Dragonie 2

0

Osiemnastego lutego firma Space Adventures poinformowała o współpracy ze SpaceX. W ramach współpracy Space Adventures zaoferuje miejsca dla “kosmicznych turystów” na pokładzie Dragona 2.

Space Adventures to amerykańska firma aktywna w branży kosmicznej od końca lat 90. XX wieku. Ta firma pośredniczy w organizowaniu lotów “kosmicznych turystów” na orbitę. To właśnie dzięki Space Adventures pierwszy prywatny kosmiczny turysta – Denis Tito – spędził kilka dni w 2001 roku na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak na razie wszystkie załogowe loty orbitalne dla płacących klientów firma Space Adventures zrealizowała przy współpracy z rosyjską agencją kosmiczną na pokładzie pojazdów Sojuz. Niestety, wraz z końcem programu wahadłowców możliwości wykonania orbitalnej turystyki stały się znacznie trudniejsze – większość miejsc w Sojuzach była przydzielana partnerom programu ISS. Aktualnie jest jednak możliwe, że w najbliższych latach dwa miejsca w Sojuzach zostaną przeznaczone płacącym kosmicznym turystom.

Space Adventures oferowała także – niestety bez powodzenia – loty załogowe dookoła Księżyca. W tym przypadku projekt misji upadł i sprawa zakończyła się w sądzie.

SpaceX i Space Adventures

Osiemnastego lutego 2020 roku firma Space Adventures poinformowała o współpracy ze SpaceX. Pomiędzy końcem 2021 a połową 2022 zostanie wykonany lot pojazdu Dragon 2, na pokładzie którego znajdą się płacący turyści. Lot orbitalny ma trwać pięć dni. W tym locie nie dojdzie do połączenia Dragona 2 z ISS. Trening przed tym lotem potrwa kilka tygodni.

Ogłoszenie Space Adventures dotyczące turystycznego lotu załogowego na pokładzie Dragona 2 / Credits – TheSpaceAdventurer

Cena za ten lot – wg różnych źródeł – będzie zawierać się pomiędzy 50 a 90 milionów dolarów (za jednego pasażera). Ogłoszenie przez Space Adventures tej współpracy sugeruje, że znaleziono już pierwszych klientów.

(Space Adventures)

Comments are closed.