Space Systems Loral zbuduje Amazonas-3

0

HISPASAT przyznał firmie Space Systems/Loral kontrakt na budowę geostacjonarnego satelity telekomunikacyjnego Amazonas-3, który wzmocni flotę operatora stacjonując nad południkiem 61oW, obsługując łączność między Europą i obiema Amerykami.

Space Systems/Loral otrzymał zlecenie budowy Amazonas-3 od grupy HISPASAT, siódmego największego operatora satelitarnego na świecie i największego dostawcy treści w języku hiszpańskim i portugalskim.

Nowy satelita posłuży do przekazu sygnałów telewizyjnych i radiowych, przekazywania połączeń telefonicznych, lądowych i mobilnych, na terytorium Europy, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

Amazonas-3 zastąpi w 2012 roku satelitę Amazonas-1 na pozycji 61oW. Amazonas-1 został wystrzelony w 2004 roku i miał pracować 15 lat, jednak usterka układu paliwowego statku zmusza operatora do wcześniejszego wycofania satelity z użytku.  Amazonas-1 i 2 zostały zbudowane przez EADS Astrium. Powiększy on przepustowość sieci HISPASAT-u o 33 transpondery pasma Ku i 19 transponderów pasma C. Zbudowany będzie o platformę SS/L 1300, co oznacza masę około 5 ton i zużywanie od 5 do 14 kW energii elektrycznej.

SS/L zbudował również dla tego samego operatora satelitę Hispasat-1E, który w roku 2010 lub 2011 trafi na pozycję 30oW.

HISPASAT posiada flotę składającą się z 3 satelitów: Hispasat-1C, Logo firmy Space Systems/Loral (Copyright: Space Sytems/Loral)Hispasat-1D i Amazonas-1. W ponad 27% należy do innego operatora, EUTELSAT-u.

Źródło: Space Daily, Space News

Comments are closed.