Komisja przy Senacie USA: nowy budżet NASA?

0

Trwa zamieszanie związane z nowym budżetem NASA na rok fiskalny 2011 i następne lata. W tym tygodniu specjalna komisja przy Senacie USA ma zamiar przedstawić swój projekt ustawy dotyczącej NASA. W tej propozycji znajdują się zapisy o szybkim rozpoczęciu prac nad nową ciężką rakietą nośną oraz ograniczeniu wydatków na programy dla komercyjnych dostawców usług (w szczególności lotów załogowych).

Propozycja prezydenta USA, przedstawiająca wizję “nowej ery NASA” i Czerwoną Planetą jako celem nadrzędnym jest ma swoich przeciwników po stronie Kongresu i Senatu. Od kilku miesięcy trwa debata, w której wciąż brak definitywnych postanowień. Wciąż pojawiają się mniejsze i większe propozycje zmian. Jednym z takich przykładów jest wspomniana najnowszy projekt ustawy.

W projekcie ustawy anulowanie programu Constellation (zgodne z “nową wizją” NASA), jednak nie przewiduje przeznaczenia tak dużych ilości funduszy na komercyjne programy – które byłyby zredukowane do 890 mln usd (Obama proponował 3,3 mld usd). Zamiast tego prace skupiłyby się na zbudowaniu ciężkiej rakiety nośnej oraz w pełni funkcjonalnej kapsuły Orion Oba elementy byłyby zdolne do misji poza niską orbitę ziemską. Na te dwa cele przeznaczono by łącznie 11,3 mld usd do końca roku fiskalnego 2013 (wrzesień 2013). Dzięki temu Orion i rakieta nośna byłyby gotowe do lotu w 2016 roku. Z tej kwoty na rok fiskalny 2011 (zaczynającym się w październiku) 1,3 mld usd otrzymałaby kapsuła Orion a 1,9 mld usd byłoby przeznaczone na budowę nowej ciężkiej rakiety nośnej.Warto tu dodać, że Obama pierwotnie planował anulowanie kapsuły Orion, jednak następnie zaproponował wykorzystanie jej jako “szalupy ratunkowej” z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obama proponował też początek prac nad nową rakietą nośną w 2015 roku, po wypracowaniu nowych technologii.

Jednocześnie do końca roku fiskalnego 2013 robotyczne misje prekursorowe otrzymałyby 250 mln usd zaś badania nad technologiami 1,7 mld usd. Są to kwoty niższe od tego co Barack Obama proponował. Ponadto, projekt ustawy zabrania NASA korzystania z komercyjnych rakiet nośnych (np Falcon 9) w 2011 roku a pozwala od 2012 roku jedynie gdy kilka wymagań zostanie spełnionych (np certyfikacja sześciomiesięcznego pobytu na orbicie lub możliwości użycia jako szalupy ratunkowej). Jest to realizacja koncepcji “rozgrzewki przed biegiem“, proponowanej przez niektórych senatorów USA.

Strona komercyjna nie jest zadowolona tą propozycją. Według przedstawicieli firm biorących udział w programie COTS ten projekt ustawy znacząco opóźni wprowadzenie komercyjnych statków załogowych do służby. Amerykańscy senatorzy uważają jednak, że taka propozycja pozwoli NASA zbudować własny statek załogowy a także ograniczy ryzyko bycia zależnym od usług komercyjnych dostawców, które wg niektórych ze strony Senatu i Kongresu USA będą zbyt niebezpieczne i drogie.

Do końca września 2010 zostaje coraz mniej czasu – czy uda się wypracować kompromis?

Źródło wiadomości – Orlando Sentinel

Standardowa procedura akceptacji budżetu NASA / Credits - Hubert Bartkowiak

Comments are closed.