Trzy nowe konkursy technologiczne NASA

0

We wtorek 13 lipca NASA ogłosiła Centennial Challenges, czyli trzy konkursy technologiczne „na nowe stulecie”. Konkurs przeznaczony dla niezależnych zespołów pracujących bez rządowego wsparcia finansowego ma łączną pulę nagród 5 milionów USD.

Główny technolog agencji Bobby Braun wyjaśnia, że motywacją NASA jest wiara w kreatywność i pomysłowość studentów, firm prywatnych i obywateli, stąd sponsorowanie wynalazczości poprzez konkursy. „Konkursy są sprawdzoną metodą pobudzania amerykańskiej technologicznej konkurencyjności, innowacyjności i nowych gałęzi przemysłu”.

Pierwszym z konkursów jest Nano-Satellite Launch Challenge, polegający na wyniesieniu na orbitę małego satelity dwa razy w ciągu jednego tygodnia. Cel ma za zadanie znaleźć nowe, innowacyjne metody wynoszenia małych ładunków komercyjnych. Nagrodą jest 2 miliony USD.

Celem drugiego konkursu, pod nazwą Night Rover Challenge, jest zademonstrowanie pojazdu badawczego zasilanego energią słoneczną, który może pracować także w nocy, dzięki zgromadzonej energii elektrycznej. Nagrodą jest 1,5 mln. USD, a NASA chce w ten sposób pobudzić rozwój nowych metod gromadzenia energii, które można by wykorzystać w misjach księżycowych, czy pojazdach na Ziemi.

Trzecim ogłoszonym konkursem jest Sample Return Robot Challenge. Przed jego uczestnikami stanie zdanie budowy autonomicznego robota, który bez kontroli człowieka będzie potrafił zlokalizować i pobrać próbki geologiczne z dużego, zróżnicowanego obszaru. Zachętą do podjęcia wyzwania jest 1,5 mln. USD. Celem kryjącym się za tym zdaniem jest rozwój automatycznych systemów nawigacji i technik robotycznych.

Centennial Challenges są skierowane do osób fizycznych, zespołów i firm spoza przemysłu aerokosmicznego. Warunkiem wypłaty nagrody jest pomyślne zademonstrowanie rozwiązania zadania.

Do 13 września NASA zbiera zgłoszenia od organizacji non-profit chcących kierować każdym z konkursów. Wybrani 8 października partnerzy NASA ustalą wspólnie z agencją szczegółowe zasady konkursów, w tym również zgłaszania się chętnych.

Od 2005 roku NASA przeprowadziła 19 konkursów, w których trzynastu różnym drużynom wypłaciła nagrody o łącznej wartości 4,5 mln. USD. Obecnie trwa inny konkurs cyklu Centennial Challenges. W konkursie Green Flight Challenge należy zaprojektować aerodynę mogącą przelecieć 320 km w mniej niż 2 godziny, zużywając przy tym mniej niż galon benzyny na jednego pasażera, lub energetyczny ekwiwalent tej ilości. Jego rozstrzygnięcie planowane jest na lato 2011.

Więcej informacji można uzyskać na stronie programu Centennial Challenges.

Źródło: NASA

Comments are closed.