IKAROS żegluje!

0

Japońska agencja kosmiczna potwierdziła wczoraj, że proces rozkładania żagla IKAROS’a został zakończony pomyślnie. Jednak na potwierdzenie sprawności żagla jako napędu będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Całkowite rozłożenie słonecznej membrany odbyło się już w środę, jednak naukowcy z JAXA czekali na potwierdzenie, iż wszystko przebiegło pomyślnie przed ogłoszeniem publicznie wyników w piątek.

Zostały także opublikowane zdjęcia wykonane przez kamery zamontowane na sondzie z procesu rozkładania i już rozłożonego żagla.

IKAROS został wystrzelony wraz z Akatsuki, sondą która ma badać Wenus, w zeszłym miesiącu. Od tego czasu przebył 5 milionów kilometrów. Jego głównym zadaniem jest przetestowania pomysłu napędzania sond kosmicznych słonecznym żaglem.

Żagiel ten to ultra cienka membrana o grubości zaledwie 7,5 mikrometra wykonana z odpornego na wysoką temperaturę poliimidu. Jedna jego strona pokryta jest aluminium dla lepszego odbijania promieni słonecznych. Żagiel po rozłożeniu ma kształt kwadrata o powierzchni około 173 m2.

W pierwszym etapie rozłożenie polegało na wysunięciu 4 “masztów” ze złożonym żaglem, co w efekcie dało efekt krzyża. Następnie uwolniono cienką membranę, która dzięki sile odśrodkowej sondy przybrała właściwy kształt.

Pierwszy etap rozpoczął się 3 czerwca. Po jego wykonaniu postanowiono o spowolnieniu procesu i przeanalizowaniu dostępnych na tamtą chwilę danych.

Drugi etap wykonany został w środę i (jak widać na zdjęciach) zakończył się sukcesem.

Przy okazji tej misji testowane są także bardzo cienkie ogniwa słoneczne. Ogniwa te, o grubości zaledwie 25 mikrometrów, już działają i produkują energię elektryczną.

W najbliższym czasie rozpocznie się seria kolejnych testów i eksperymentów. JAXA będzie bardzo dokładnie śledzić sondę i szukać małych zmian w jej prędkości, które można by przypisać działaniu żagla. Po tym etapie, jeżeli uda się go zrealizować, nastąpią próby sterowania sondą.

Słoneczne żagle to idea która ma już wiele lat. Zakłada ona wykorzystanie ciśnienia jakie wywiera promieniowanie słoneczne, do napędzania sond kosmicznych, niczym żagle na ziemskich statkach “łapiące wiatr”. Jednak to ciśnienie jest na tyle małe, iż w celu jego wykorzystania, wymagane jest użycie żagla o dużej powierzchni.

IKAROS jest pierwszą sondą, która testuje tę technologię. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w niedługim czasie wejdziemy w posiadanie nowego napędu dla ziemskich sond, które nie będą musiały już zabierać dużych ilości paliwa ze sobą.

Źródła: JAXA, SFN, wikipedia.org.

Schemat żagla po pierwszym etapie rozkładania. Credits: JAXA

Zdjęcie żagla po drugim etapie rozkładania. Credits: JAXA

Schemat żagla po drugim etapie rozkładania. Credits: JAXA

Comments are closed.