Wybierz nazwę dla satelity BRITE-PL!

0

Na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczęło się głosowanie na nazwę dla polskiego satelity BRITE-PL. Głosowanie odbywa się przez internet i do wyboru jest siedem nazw. Można również przesyłać swoje propozycje.

BRITE-PL to pierwszy (lub drugi – jeśli PW-Sat wcześniej zostanie wyniesiony w kosmos) polski satelita. Informacja o rozpoczęciu programu zelektryzowała polską społeczność – nie tylko tę naukową. Od samego początku projekt cieszy się sporym zainteresowaniem. Między innymi dlatego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowało o rozpoczęciu głosowania na nazwę dla BRITE-PL. W tej chwili do wyboru jest siedem nazw.

Nie każdemu jednak podoba się proponowana lista nazw. Niektórzy proponują “Lem” (od Stanisława Lema). Rzeczywiście, brak takiej możliwości wyboru może dziwić – w opinii wielu ludzi, Lem, z racji swojej popularyzatorskiej pracy zawartej w książkach własnego autorstwa, powinien zasługiwać na patronat nad przynajmniej jednym, polskim satelitą. Więcej na ten temat można przeczytać na polskojęzycznym forum A4U – LINK.

(Uaktualnienie – Lem dołączył do kandydatów na nazwę dla BRITE-PL.)

Czym jest BRITE? Skrót pochodzi od słów BRIght-star Target Explorer (co można przełożyć na język polski jako ‘obserwator jasnych gwiazd’).  Celem naukowym byłoby wykonanie precyzyjnych pomiarów astrosejsmologicznych wyznaczonych jasnych gwiazd. Dzięki tym pomiarom jest możliwe zbadanie ich struktury wewnętrznej. Jest to mały satelita kształtu sześcianu o wymiarach 20x20x20 cm i wadze około 6 kilogramów. Dokładna nazwa tego satelity to CanX-3 BRITE  – projekt pochodzi z kanadyjskiego laboratorium Space Flight Laboratory (SFL) przy Uniwersytecie w Toronto.

Strona do głosowania:
http://www.nauka.gov.pl/na-skroty/konkurs/

Comments are closed.