Odpowiedź senatu USA w sprawie Constellation

0

25 osobowa komisja Senatu odpowiedzialna za finanse (US Senate Committee on Appropriations) 13 maja jednogłośnie podjęła decyzje ws kontynuowania programu Constellation. Jednocześnie decyzja została wpisana do poprawki budżetu wojny w Afganistanie!

Poprawka budżetu zakłada finansowanie obecnych umów i zakazuje zrywania kontraktów związanych z Constellation w roku fiskalnym 2010. Sam fakt ujęcia poprawki w budżecie wojennym stanowi wyraźny sygnał dla administracji Barracka Obamy, która nie jest zwolennikiem kontynuowania Constellation w obecnej formie. O samej propozycji nowego budżetu, który wygłosił Obama na Florydzie pisaliśmy wcześniej.

Warto tu dodać, że senatorowie w przypadku wspomnianej poprawki użyli pewnego fortelu, możliwego do zrealizowania w USA. Mniej ważny i popularny zapis (taki będący tematem tego artykułu) jest często “podpinany” do bardziej popularnego (mającego poparcie większości, jeśli nie wszystkich polityków) i ważnego. W tym przypadku jest to poprawka związana z działaniami militarnymi w Afganistanie. Dzięki temu szanse na przegłosowanie “podpiętego” zapisu dramatycznie rosną.

Sama akcja senatorów nie rozwiązuje żadnych problemów finansowych Constellation, które były główną przyczyną upadku programu. Administracja Obamy prawdopodobnie nie zawetuje popularnej ustawy związanej z amerykańskimi wydatkami wojskowymi. Batalia o finanse zapewne powtórzy się w 2011 roku. Jedynie mamy pewność, iż w najbliższych tygodniach będziemy świadkami kolejnych bitw politycznych związanych z przyszłością amerykańskiego programu lotów załogowych.

Polecamy również kwietniowe podsumowanie wydarzeń związanych z NASA od początku roku 2009.

Źródło: LINK

Comments are closed.