Voyager 2 wznowił normalną pracę

0

Operatorom sondy Voyager 2 udało się przywrócić jej normalną pracę. Statek znów poprawnie przesyła dane naukowe, których nadawanie zakłóciła usterka techniczna. W poniedziałek 24 maja Edward Stone, kierownik naukowy misji przekazał informację, że sonda ponownie wysyła dane naukowe w poprawnym dla nich formacie. Informację przekazano wczoraj, po upewnieniu się, że rozwiązanie jest skuteczne.

Błędy w transmisji danych naukowych z sondy Voyager 2 stwierdzono w kwietniu. Jednak w ostatni weekend inżynierom z JPL udało się stwierdzić przyczynę błędu i naprawić ją. Błąd powodowało ustawienie jednego bitu w pamięci komputera formatującego dane do wysyłki.

Odpowiednie komendy naprawiające problem wysłano w sobotę, jednak sonda jest odległa od Ziemi o 13 godzin świetlnych, co oznacza, że komunikaty radiowe z Ziemi docierają do niej z 13 godzinnym opóźnieniem. Naukowcy musieli również czekać kolejne 13 godzin na pierwszy zwrot danych z sondy, po implementacji rozwiązania.

Niestety dane zbierane przez sondę do momentu wdrożenia rozwiązania zostały bezpowrotnie utracone. Naukowcy podejrzewają, że winna usterce może być aktywność słoneczna, jednak nie mają co do tego pewności.

Voyager 2 przemierza Układ Słoneczny od 20 sierpnia 1977 roku. Jest jedyną sondą kosmiczną, która minęła Urana i Neptuna i jednym z najodleglejszych od Ziemi obiektów wykonanych ludzką ręką.

Źródło: Space Daily

Comments are closed.