Utracono łączność z HTV-2

0

Armia Stanów Zjednoczonych straciła łączność z bezzałogowym hipersonicznym szybowcem stratosferycznym HTV-2, wysłanym 21 kwietnia w ramach badań technologicznych.

Hypersonic Technology Vehicle 2 został wystrzelony 21 kwietnia z bazy sił powietrznych Vandenberg, rakietą Minotaur IV. Był prototypowym statkiem mającym latać w górnych warstwach atmosfery z prędkościami 20 razy większymi od prędkości dźwięku. Dzięki takiej technologii armia USA mogła by niemal natychmiast uderzać bronią konwencjonalną w dowolny punkt na Ziemi.

Jednak we wtorek podano, że obsługa statku straciła z nim łączność 9 minut przed planowanym inauguracyjnym lotem. Przez 30 minut miał przedzierać się przez atmosferę, by zakończyć lot w Pacyfiku, na poligonie rakietowym otaczającym atol Kwajalein. Miał przelecieć około 7600 km. Rzecznik DARPA podał, że szybowiec odłączył się od ostatniego członu rakiety nośnej, z którą był połączony od startu, i wkrótce potem przestano odbierać od niego sygnały radiowe.

Dane wskazują, że HTV-2 osiągnął kontrolowany lot z prędkością ponad Mach 20, ale wtedy też stracono łączność ze statkiem. Kolejny HTV ma zostać wystrzelony w 2011 roku. Wojsko dotychczas testowało je w tunelach aerodynamicznych. Producentem pojazdu jest koncern Lockheed Martin.

Nie podano jeszcze możliwych przyczyn niepowodzenia misji.

Źródło: space-travel.com

Comments are closed.