Hayabusa wraca na Ziemię

0

Wystrzelona w 2003 roku japońska sonda kosmiczna Hayabusa (Sokół) mimo ogromnych trudności kończy powierzone zadanie. Mimo iż obserwatorzy wielokrotnie spisywali misję na straty, inżynierom z JAXA udało się za każdym razy przywracać sprawność sondy. W połowie czerwca na australijskim poligonie Woomera ma nastąpić lądowanie zasobnika z próbkami asteroidy 25413 Itokawa.

Australia przygotowuje się już do pomocy w przekazywaniu zasobnika służbom japońskim. Minister spraw zagranicznych Australii John Faulkner powiedział, iż “jest to historyczna misja. Po raz pierwszy sondy dotarła do asteroidy i powraca na Ziemię”. Hayabusa jest pierwszą misją typu sample-return, która została wysłana do pasa asteroid.

Z bliska asteroidy badano dopiero od początku lat 90-tych. Pierwsze kroki stawiała misja Galileo, która w drodze do Jowisza minęła planetki 951 Gasprę (w 1991) oraz 243 Idę (w 1993). Pierwszą misją dedykowaną wyłącznie badaniom asteroid była amerykańska NEAR Shoemaker. W roku 2000 weszła na orbitę asteroidy 433 Eros. W drodze do celu dokonała również przelotu koło 253 Mathilde. Inna amerykańska misja, Deep Space One, w 1999 roku w odległości 26 km minęła 9969 Braille.

W lipcu przyszłego roku na orbitę jednej z największych planetoid pasa głównego – 3 Westa ma wejść napędzana silnikiem jonowym sonda Dawn. Po roku badań zostanie skierowana w kierunku odkrytej w 1801 roku planety karłowatej 1 Ceres. W zależności od stanu sondy oraz jej zasobów paliwa rozważany jest również lot do obiektu 2 Pallas.

O powrocie misji Hayabusa i jej problemach pisaliśmy półtora miesiąca temu. Nadal nie wiadomo, czy sonda rzeczywiście pobrała próbki asteroidy. Podczas tego etapu misji wystąpiła ogromna ilość usterek. Chronologię wydarzeń można przeczytać na stronie Loty kosmiczne: LINK

Źródło: Physorg.com: LINK

Comments are closed.