Astronauci misji STS-130 odwiedzą Zamość

0

Niedawno wspominaliśmy o możliwej wizycie w astronautów misji STS-130 w Polsce. Od tego czasu coraz więcej informacji na temat tej wizyty pojawia się w różnych źródłach. Wiadomo już, że astronauci odwiedzą miasto Zamość. Nastąpi to 15 maja 2010 roku. Tego dnia w Zamościu szykuje się nie lada wydarzenie, bowiem nastąpi premiera widowiska “Fryderyk Chopin – Kosmiczny Koncert”.

Dwugodzinny Kosmiczny koncert muzyki Fryderyka Chopina na Rynku w Zamościu rozpocznie się 15 maja 2010 r. o godz. 20:00, w którym wystąpi pianista Karol Radziwonowicz z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego pod batutą Tadeusza Wicherka.

O godz. 21:00 odbędzie się projekcja filmu “Największe wydarzenie muzyczne w Kosmosie”, przedstawiającego przebieg wyprawy STS-130 , ilustrowanego na utworami Chopina, których załoga promu słuchała w Kosmosie. Gośćmi zamojskiego widowiska będą dowódca misji George Zamka oraz czterech członków załogi (niestety brak nazwisk tych astronautów – wciąż nie wiadomo, który z członków misji STS-130 nie przybędzie do Polski).

Misja STS-130 zakończyła się 22 lutego 2010 roku. Celem tej wyprawy było dostarczenie na ISS oraz zainstalowanie modułu Node 3 (Tranquility) wraz z modułem obserwacyjnym Cupola. Dowódcą załogi był astronauta o polskim pochodzeniu – George Zamka. Misja się powiodła i dzięki niej Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma teraz wspaniały widok na Ziemię z modułu obserwacyjnego:

Dodatkowe informacje można znaleźć pod tymi linkami:
http://www.zsma.pl/news.html#150510

http://zamosconline.pl/text.php?id=4817&rodz=kul

Comments are closed.