Odnaleziono pierwszy lądownik misji księżycowej ‘sample return’

0

Kolejny materiał zdjęciowy przesłany na Ziemię za pośrednictwem amerykańskiej sondy kosmicznej LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) ujawnił położenie pierwszej, bezzałogowej misji księżycowej typu ‘sample return’ tj. zdolnej do lądowania, zebrania próbek oraz wysłania ich z powrotem na naszą planetę. Mowa tutaj o pierwszej z serii trzech udanych, radzieckich misji typu Łuna, które wylądowały na powierzchni Srebrnego Globu i z powodzeniem odesłały zebrany materiał do badań. Łuna 16 – bo o tę misję chodzi – była kolejną w długim ciągu urządzeń budowanych w ramach sowieckiego programu badań Księżyca i oprócz Łunochodów stanowi jego najbardziej rozwinięty etap.

Zebranie próbek było głównym celem misji Łuny 16 choć nie jedynym – urządzenie przez zaplanowanym lądowaniem weszło na orbitę Księżyca, na której pozostało przez trzy dni, umożliwiając w ten sposób pomiar pola grawitacyjnego naszego naturalnego satelity, które wykazuje spore anomalie wynikające z istnienia tzw. masconów, czyli obszarów wykazujących na tyle znaczne odchylenia, że uniemożliwiają przebywanie na niskich orbitach przechodzących nad nimi w sposób stabilny.

20 Września 1970 roku pojazd osiadł na powierzchni Srebrnego Globu w regionie Morza Obfitości (Mare Fecunditatis) około 100 km na wschód od krateru Webb’a. Już godzinę później specjalne wiertło, w które wyposażone zostało urządzenie, rozpoczęło operację pobierania próbki materiału księżycowego. Po siedmiu minutach osiągnięto głębokość około 35 centymetrów, następnie wiertło zostało wycofane i ustawione nad pojemnikiem powrotnym, gdzie ostatecznie trafił nawiercony materiał.

Do startu kapsuły powrotnej doszło 21 Września, czyli nieco ponad dzień od lądowania pojazdu na Księżycu.  Po locie trwającym trzy dni wylądowała ona na terenie, należącym obecnie do Kazachstanu w pobliżu miasta Jezkazgan. Łuna 16 stała się dzięki temu pierwszą w historii, udaną misją typu ‘sample return’, której udało się przywieźć z powierzchni innego ciała kosmicznego. W przypadku tej misji było to około 100 gram materiału.

Misja Łuny 16 jest o tyle ciekawa, że do lądowania doszło już po zapadnięciu księżycowej nocy – linia terminatora minęła punkt lądowania około 60 godzin wcześniej.

Poźniejsza analiza wykazała, że zebrany materiał wykazuje duże podobieństwa do próbek uzyskanych przez astronautów misji Apollo 12.

Źródło: Oficjalna strona LROC

Comments are closed.