Cztery rodzaje wody na Księżycu

0

Trwają analizy zebranych danych dotyczących występowania wody na Księżycu – w chwili obecnej wiemy już nieco więcej na temat różnych rodzajów tego związku na Srebrnym Globie. “Mocne” dowody istnienia wody na naszyn jedynym, naturalnym satelicie ukazały się 24 września 2009 roku – wtedy to opublikowano wyniki z sond Chandraayan-1, Cassini oraz Deep Impact. Co ciekawe, wodę wykryto nie tylko w wiecznie zacienionych kraterach w okolicach księżycowych biegunów, a także na obszarach nasłonecznionych. Zaobserwowano pewien mechanizm interakcji z wiatrem słonecznym – źródłem wodoru wydaje się być właśnie strumień cząstek pochodzących ze Słońca i osiadających na powierzchni Księżyca.

Kolejne dowody – tym razem wody w postaci lodu, opublikowano 13 listopada 2009 roku. Tego dnia opublikowano zebrane wyniki naukowe z uderzenia stopnia Centaur oraz sondy LCROSS w krater Cabeus (co miało miejsce 9 października 2009). Okazało się, że południowe obszary podbiegunowe Srebrnego Globu obfitują w lód wodny – być może zawierający rtęć.

Na początku marca 2010 roku przekazano informację o istnieniu wody w postaci lodu w wielu kraterach znajdujących się w okolicach północnego bieguna Księżyca – wstępne szacunki oscylują wokół 600 milionów ton w tym rejonie naszego naturalnego satelity. Ponadto, wydaje się również możliwe, że komety dostarczyły przynajmniej część wody na powierzchnię Srebrnego Globu.

W chwili obecnej wydaje się, że woda na Srebrnym Globie występuje w czterech “rodzajach”:

  • Czysta woda w postaci lodu.
  • Lód wodny wymieszany z księżycowym regolitem.
  • Grupa hydroksylowa lub woda w cienkiej wierzchniej warstwie księżycowego regolitu. Jest to prawdopodobnie dość “świeża” woda na Srebrnym Globie – istnieje tam od niedawna a jej pochodzenie może być zależne od interakcji z wiatrem słonecznym.
  • Głębiej zalegająca woda, w której można znaleźć kilka związków chemicznych, takich jak dwutlenek siarki, metanol oraz diacetylen.

Nie wiadomo jeszcze, dlaczego niektóre pokłady lodu wodnego wydają się być czystym lodem a inne wymieszanym z regolitem. Mozliwe, że jest to wynik różnego źródła pochodzenia – np czystych komet oraz planetoid typu C.

Źródło informacji:
http://www.msnbc.msn.com/id/35993028/ns/technology_and_science-space/

Comments are closed.