Rusza montaż dwóch nowych satelitów TDRSS

0

NASA poinformowała, że 19 lutego zakończyła ostateczny przegląd projektu i przegląd przygotowania do produkcji satelitów TDRS-K i TDRS-L. Dla wykonawcy, firmy Boeing, oznacza to zgodę na rozpoczęcie montażu satelitów.

Zatwierdzenie projektu kończy fazę projektową, a przegląd przygotowania do produkcji rozpoczyna fazę budowy statków.  Boeing Space Intelligence Systems może więc zacząć montować oba nowe satelity.

Satelity TDRS tworzą Tracking and Data Relay Satellite System, czyli konstelację satelitów do śledzenia i przekazywania danych z innych statków kosmicznych. Konstelacja składa się z 8 statków na orbitach geostacjonarnych, które przekazują dane za pośrednictwem stacji naziemnych w White Sands i Guam. Umożliwiają one kontrolę innych statków kosmicznych bez względu na ich położenie. Sieć jest niezbędna do kontrolowania misji kosmicznych NASA.

“Statki K i L są krytyczne dla zachowania ciągłości szerokopasmowej łączności niezbędnej dla powodzenia misji NASA, takich jak Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, teleskopu Hubble, czy nadzorowania startów”, wyjaśnia menedżer projektu TDRS przy Goddard Flight Center, Jeff Gramling.

TDRS-K i TDRS-L będą, odpowiednio, 11. i 12. satelitą zbudowanym dla TDRSS, powołaną w 1983 roku, aby zastąpić globalną sieć naziemnych stacji śledzenia.

Źródło: SpaceDaily.com

Comments are closed.