Relacja: pokaz nieba w Toruniu

0

20 lutego 2010 roku, miłośnicy nieba zorganizowali pokaz nieba uświetniając obchody 537 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Pokaz odbył się w Toruniu i przyciągnął sporą liczbę zainteresowanych nocnym niebem.

Pokazy nieba w Toruniu to pomysł redakcji Internetowego Portalu Astronomicznego AstroVisioN, członków kółka astronomicznego GiLA w Toruniu, członków Koła Naukowego Studentów Astronomii (UMK Toruń), a także miłośników nieba z całej Polski.

Organizacja pokazów nieba na toruńskiej starówce to ich skromny wkład w popularyzację astronomii w tym wyjątkowym miejscu – tuż obok pomnika naszego najsłynniejszego astronoma – Mikołaja Kopernika. To także świetna promocja dla miasta. Podobnie jak w ubiegłym roku 2009 – ogłoszonym przez ONZ – Międzynarodowym Rokiem Astronomii, pragną kontynuować pokazy nieba. Postanowili przyczynić się do popularyzacji tej nauki i zorganizować wiele pokazów w roku 2009. Uczestniczyli w oficjalnej inauguracji Międzynarodowego Roku Astronomii w Polsce, która odbyła się w Toruniu w dniu 19 lutego 2009 roku.

Przez 3 dni organizowali pokazy w Szkole Leśnej na Barbarce w czasie akcji “100 godzin astronomii”. 4 kwietnia zorganizowali happening astronomiczny na toruńskiej starówce. W tym wyjątkowym miejscu podzielili się pasją z blisko dwoma tysiącami torunian!

Tegoroczne obchody rocznicy urodzin Kopernika przedstawiały się szczególnie uroczyście. Grupa “Pokazy nieba w Toruniu” (ASTROPOKAZY.PL) ponownie dołożyć swój skromny wkład w obchody urodzin Mikołaja Kopernika.

20 lutego, w godzinach 17:30 – 21:00, grupa “Pokazy nieba w Toruniu”  zorganizowała pokaz nieba na Rynku Staromiejskim w Toruniu, tuż obok pomnika Mikołaja Kopernika. Pogoda niemal do samego pokazu trzymała wszystkich w niepewności, jednak niedługo przed imprezą niebo rozpogodziło się niemal “na zamówienie”.

Głównym celem organizatorów było ukazanie nieba jak największej ilości osób. Teleskopy przyciągnęły ludzi w najróżniejszym wieku, poziomie wiedzy i wykształceniu. Miłośnicy nieba, studenci a także astronomowie starali się odpowiedzieć na szereg pojawiających się pytań, począwszy od wyjaśnienia dlaczego obserwowane obiekty “uciekają” z pola widzenia teleskopów pozbawionych prowadzenia, aż po budowę i ewolucję gwiazd lub kosmologię.

Na koniec pokazu wszyscy obserwatorzy zebrali się pod pomnikiem “solenizanta” – Mikołaja Kopernika, aby zrobić kilka pamiątkowych fotografii. Lepszego prezentu miłośnicy astronomii nie mogli złożyć!

Cała relacja z pokazu jest dostępna m. in. na stronie:
http://www.astrovision.pl/index.php?post=958

Dodatkowe linki:
www.AstroVisioN.pl

www.astropokazy.pl

Pomysłodawcy inicjatywy: Marcin Gładkowski, Jarosław Suchocki, Damian Puchalski
Fotografie: Jarosław Suchocki

Kontakt: Marcin Gładkowski – koordynator projektu (tel: 508 – 488 – 765)

Fotografia: Jarosław Suchocki

Comments are closed.