POLSA: umowa z Fundacją Przedsiębiorczy Toruń

21

Działania na rzecz rozwoju startupów i firm technologicznych oraz uczestnictwo w budowie i rozwoju sektora kosmicznego w Toruniu i w regionie – to główne założenia podpisanego 8  grudnia br. porozumienia pomiędzy Polską Agencją Kosmiczna a Fundacją Przedsiębiorczy Toruń. 

Umowę ze strony POLSA podpisał prezes Grzegorz Wrochna natomiast fundację reprezentował prezes Zarządu Paweł Żywiecki. 

– Chcemy w Toruniu szkolić firmy działające w sektorze kosmicznym, aby zwiększyć ich szanse w przetargach ESA. Będziemy oferować konsultacje online i offline oraz angażować w różne wydarzenia organizowane przez POLSA. Ich celem jest m.in. łączenie różnych sektorów, aby generować pomysły na nowe projekty – powiedział prezes POLSA podczas podpisania. 

Zwrócił uwagę również jak istotna jest edukacja kosmiczna. – Chcemy inspirować młodzież i rozbudzać pasje do odkryć naukowych i rozwoju nauki i technologii – powiedział prezes Wrochna podczas spotkania w Toruńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. 

W trakcie spotkania zainaugurowano nowy projekt realizowany z Europejską Agencją Kosmiczną w ramach konsorcjum  tworzonego przez 9 podmiotów z Polski, Niemiec, Grecji, Węgier, Czech oraz Rumunii. Projekt o nazwie – EON European Optical Network ma na celu zademonstrowanie, przetestowanie i walidację technologii z obszaru europejskiego systemu świadomości sytuacyjnej w kosmosie (ang. Space Situational Awarness, SSA), w szczególności wykrywania i śledzenia obiektów kosmicznych, poprzez rozwój naziemnej sieci optycznej. Za jego realizację w Polsce odpowiadają firmy Sybilla Technologies oraz Cilium Engineering. 

– Projekt EON jest szansą dla rozbudowy istniejących i tworzenia nowych firm branży kosmicznej w Toruniu i regionie. Jest także ważnym kamieniem milowym w staraniach o stworzenie regionalnej specjalizacji w zakresie obserwacji przestrzeni kosmicznej – powiedział Paweł Żywiecki, Prezesa Zarządu Fundacji Przedsiębiorczy Toruń

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą MRiT, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą. 

POLSA prowadzi również działania związane z  informacją i edukacją nt. wykorzystania technologii satelitarnych (m.in. nawigacji, obserwacji i komunikacji) w gospodarce, administracji i w życiu codziennym. 

Fundacja Przedsiębiorczy Toruń to toruński podmiot integrujący inicjatywy, projekty i  ekosystem wspierania startupów i firm technologicznych budowanych w Toruniu i regionie. Fundacja podejmuje aktywne działania zmierzające do tworzenie odpowiednich warunków i   budowy pełnego ekosystemu dla rozwoju startupów i firm technologicznych w tym również firm z sektora kosmicznego, prowadzi starania na rzecz projektu „miasteczka technologicznego” zlokalizowanego przy ulicy W. Łokietka skupiającego infrastrukturę dla firm technologicznych.

21 komentarzy

  • Do opisu przedmiotu zamówienia wpisano wiele teleskopów, których nie było w grancie EUSST. Wywindowało to cenę do poziomu znacznie powyżej zakłądanego budżetu. Ale to nie wszystkie problemy tego przetragu. Przetarg ogłoszono z 8 miesięcznym opóźnieniem co oznacza m,.in. wyższe koszty inwestycji i większe ryzyko wykonawcy przy terminie realizacji na maj 2023. Jeśli ktoś ma czas to warto przeczytać pytania do przetargu i odpowiedzi POLSA; przerażające brakiem wiedzy. Do tego POLSA nie zabezpieczył w całości krajowych środków na tę inwestycję wymaganych w grancie EUSST i zwyczajnie nie byłaby w stanie udźwignąć całych kosztów po stronie narodowej mimo zobwiązania się do tego jako strona grantu EUSST.

  • No i to jest prawdziwe „osiągniecie” POLSA …

   Swoją droga chodzi mi po głowie czy podpisanie Artemis Accord odbyło się zgodnie z prawem. W końcu do porozumienia przystępują państwa a nie agencje, przynajmniej tak robi większość państw, pojawia się zatem pytanie czy to nie jest złamanie polskiego prawa.

   Nie podnoszę kwestii zasadności czy nie ale raczej zasad prawnych i ważności tego podpisu – nie mogę znaleźć żadnej uchwały rzadu w tej sprawie.

   Jak ktoś z Was coś wie to proszę o pomoc w tej sprawie. Może jakiś prawnik?

 1. POLSA zgłosiła, ze sensor Anjin San firmy 6ROADS jest sensorem tracking i poszło to w EUSST. Natomiast w swoim własnym ogłoszeniu z 2020 roku wymagała żeby był to sensor typu survey.

  Innymi słowy płaci za coś czego nie zamawiała – kolejna wtopa w zamówieniach publicznych POLSA oraz na eremie międzynarodowej.

  Prezesie proszę nie przestawać :):):)

 2. Oglądam sobie tych wszystkich Prezesów POLSA od lat. Ten jednak jest na swój sposób wyjątkowy jest jak
  „krowa, która dużo ryczy ale mało mleka daje”, trudno znaleźć jakiekolwiek osiągnięcia 🙁

  Z drugie strony w przypadku SSA to zostaje „miałeś chamie złoty róg” i widać to w ostatnim przetargu. Jak cos trzeba zrobić to ta Agencja nie robi tego źle – robi to najgorzej jak to jest możliwe. Prezes powinien pamiętać, ze odpowiada za czyny lub zaniechania a nie za wywiady. W przypadku EUSST to reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej, a to oznacza, ze również reprezentuje każdego Polaka, a ta reprezentacja jest po prostu tragiczna – niech ktoś to w końcu k… naprawi, szkoda patrzeć jak wszystko jest rozp…

 3. skoro jest tak źle to po co to dalej ciągnąć? szkoda publicznej kasy. zlikwidować ten cały “polski” sektor kosmiczny i święty spokój.
  zbieram podpisy pod petycję w/s zamknięcia tego chorego , skompromitowanego pseudo przedsięwzięcia. podpiszecie?

  • Chyba chodzi o likwidację Polskiej Agencji Kosmicznej, a nie sektora jaki takiego? Chętnie przeczytam realne podsumowanie dotychczasowych osiągnięć tej instytucji. Po stronie kosztów ile kasy poszło na pensje dla swoich, egzotyczne wyjazdy zagraniczne, konferencje i inny PR, a po stronie korzyści co? Uprzedzam że nie interesują mnie same papiery typu 257 wersja Krajowego Programu Kosmicznego w ciągu 7 lat czy umowa o współpracy z Brazylią czy Meksykiem, z której nic poza fajnymi wjazdami dla personelu Polsa nie wynikło. A jeśli już są konkretne projekty jak Entrusted czy EU SST to też ile kasy dostajemy z UE a ile musimy sami do tego dołożyć. I na tej podstawie decyzja czy warto to dalej utrzymywać z pieniędzy polskiego podatnika, czy nie.

   • Czas by tematem EUSST w POLSA zainteresowały się media. Sytuacja jest absolutnie skandaliczna. Analiza odpowiedzi POLSA na zapytania w tym przetargu pokazuje, że POLSA nie rozumie pytań do przetargu za blisko 40 mln PLN.

    • Pełna zgoda! POLSA miała na ten przetarg czas od początku 2020 roku, tj. 2 lata. A na koniec produkują taką intelektualną sieczkę. Prezes lata po Dubajach, podpisuje masę dokumentów, które tak naprawdę kompletnie o niczym, i snuje plany (a raczej urojenia) w Wielkiej Wszechpolsce w Kosmosie … a tymczasem …

     Jest zwyczajnie nieudolny nie umie przeprowadzić starannie jednego (szt.1 ) tak dużego finansowo przedsięwzięcia w POLSA, podpisuje dokumenty, których nie rozumie nikt w Agencji – oni on sam ani jakikolwiek jego pracownik. Kupili oprogramowanie za kilka milionów złotych i do tej pory nie wdrożyli ale dalej kupują, zwykła niegospodarność !!!!

     O co tu chodzi, ano o dojenie państwa przez “swoich dyletantów”. W normalnym kraju z urzędu wjechałaby tam prokuratura ale w Polsce 2021 musimy jeszcze zaczekać na zmianę władzy 🙁

     Swoją drogą to co napisali jest niezgodne z grantem, więc skończy się tak że będą zwracać pieniądze do UE – może zapłaci Prezes albo Wice, jakby nie brać to ich sprawka.

     Kartonowe państwo. Jak któraś redakcja jest zainteresowana tematem to proszę o adres mailowy.

   • no fakt. o ile sektor kosmiczny będzie prywatny:) a POLSA do likwidacji:) najlepsza opcja.

  • Faktycznie lepiej byłoby przeznaczyć co wydajemy na stołki w POLSA przerzucić na projekty w ESA. 7 lat x co najmniej 10 mln zł na rok. Za ta kwotę mielibyśmy co najmniej 70 porządnych projektów nanosatelitarnych. Tak ta Agencja jest bez sensu, rzeczywista wartość dodana do sektora ma ujemny znak.

 4. Kopiuję trochę z drugiego wątku bo ciekawe:

  W SST tak się skalda, ze Prezes nie umie zrobić przetargu:

  W planie https://pak.bip.gov.pl/fobjects/download/1124862/zmiana-wersja-12-planu-postepowan-pdf.html wpisal 32mln zl na przetarg na 6 telespokow a wykonawcy zaoferowali mu 3 za 37mln.

  Kto wycenił to zamówienie? Przecież to skandal, największy przetarg w polskim Kosmosie i takie kwiatki – okazuje się ze w POLSA nie potrafią nawet dzielić przez 6 😉 może wykorzystali swoją gwiazdę Kingę co edukuje innych gdy sama niewyedukowana.

  Co więcej sam Prezes chwali się publicznie ze on się zna na teleskopach to rozumiem ze bierze za to odpowiedzialność?! Jeśli w przypadku przetargu o takiej skali Agencja nie potrafi go dobrze wykonać (a ma astronoma w nawet w Radzie POLSA) to co dopiero z mniejszymi przetargami.

 5. Najpierw wsadzony na Prezesa gowinowski minister nauki nie mający bladego pojęcia o kosmosie zaorał do zera SSA w POLSA a teraz udaje się do Polskiego Sanktuarium SSA w Toruniu, o co tutaj chodzi? Tak gościu świadomie sfajczył co najmniej 2 lata sektora wyłącznie dla własnych interesów a teraz udaje Greka?

  Lista niekompetentynch ludzi w POLSA długa na kilometr – Prezes i Wice (obaj z jednymi z najkrótszych kosmicznych CV w POLSA), dyrektor od/do niczego Rafal B., Marek M. (co aby iść w górę chodzi po miesięcznicach smoleńskich), Paweł Ch (co kradnie sztuce na wyjazdach zagranicznych), Tymoteusz T. (co kończył 8 lat studia), Robert J. (znany wyłącznie z tego ze znam MM), Anna K. (dr co niczego nie umie policzyć), Edwin W. (chory na kasę pseudoastronom co wykonał opis teleskopów niezgodny z grantem i logika), i cała rzesza innej maści innych pseudospecjalistów co kradną sukcesy innych uznając je za swoje. Instytucja selekcji negatywnej – jesteś w środku = jesteś nikim. Słuchajcie wesoła trzódko ktoś i Wam się kiedys dobierze do dupy.

  Myślę ze jesteście już na liście weryfikacyjnej „dobrej zmiany” :)))

  • Warto dodać jeszcze bezsprzecznego orła Mikołajka K. ten to dopiero ma jakość i jest uwaga, jest głównym specjalista od nic nierobienia i pracuje tylko zdalnie, za co pobiera z 8 tys.,

   banda oszołomów i złodziei!

  • Na temat SSA się nie wypowiem bo nie mam wystarczającej wiedzy merytorycznej o tej sprawie, a w dyskusji na tym forum pojawiały się skrajnie sprzeczne opinie. Ale jedno mogę stwierdzić ze 100% pewnością – nikt z Polsy nigdy za nic nie odpowiedział i nie odpowie, bez względu na to, jaką opcję polityczną reprezentował/reprezentuje. Ktoś się ze mną założy w tej kwestii? Postawię każdą kwotę 🙂

 6. Wspólna Sprawa on

  Dobrze było gdyby oddał najpierw kasę której nie wypłacił pracownikom – ot takim mały cwaniaczek pisowski.

 7. Niech Prezesik ogarnie najpierw kuwetę w Warszawie na nie tylko lata z miejsca w miejsce. Wyglada jakby ucieka przed pracą w pijar.

 8. Interesujące jest to kogo na tym zdjęciu nie ma. Jeszcze jakiś czas temu byłaby tu toruńska Pani Poseł z Porozumienia JG. No ale wtedy wyszłoby, że Pan Prezes to nominat J. Gowina. Niezręcznie.