Constellation – przeciwnicy zmian

0

Niedawne zapowiedzi radykalnej zmiany kierunku rozwoju amerykańskiej agencji kosmicznej podzieliły i spolaryzowały światową społeczność astronautyczną. Pojawiło się bardzo dużo opinii (w tym i oficjalnych wypowiedzi) zarówno zwolenników jak i przeciwników zmian w NASA. W tym artykule przybliżymy punkt widzenia przeciwników anulowania programu Constellation. W następnym artykule z tej serii przedstawimy opinie zwolenników tych dramatycznych zmian.

Pierwsze komentarze pojawiły się dosłownie “chwilę” po obwieszczeniu zmian przez urząd amerykańskiego prezydenta. Jak nie trudno zgadnąć, pierwsze zareagowały firmy związane z programem Constellation. Poniżej przedstawiamy ich opinie.

Firma Lockheed Martin, główny wykonawca kapsuły Orion, wyraził rozczarowanie anulowaniem całego programu, w tym i tego statku załogowego. Lockheed twierdzi, że Orion byłby gotowy do lotu już w roku 2013 (szczególnie, gdy jego nośnikiem byłaby inna rakieta niź Ares I), przez co niesławna “przerwa w amerykańskich lotach załogowych” byłaby zminimalizowana. Pełen tekst oświadczenia można przeczytać pod tym linkiem.

Firma ATK – główny wykonawca pierwszego stopnia rakiety Ares I – wyraził zaniepokojenie zmianami. W opinii tej firmy prace nad rakietą Ares I przebiegały sprawnie  – pomimo problemów finansowych oraz pewnych przeszkód technicznych. ATK uważa, że anulowanie Aresa I jest “niemądrym” posunięciem i prawdopodobnie złym od strony ekonomicznej. Ponadto, Ares I projektowany (oraz – co ważniejsze – przetestowany) był jako rakieta 10x bezpieczniejsza od promu kosmicznego i opierająca się na sprawdzonych rozwiązaniach. Oświadczenie ATK można przeczytać pod tym linkiem.

Kolejne miejsce, które sprzeciwia się anulowaniu Constellation to Marshall Space Flight Center – centrum rozwojowe, w którym przez ostatnie lata pracowano nad rakietą Ares I i Ares V.  Wraz z lokalnymi politykami (Alabama) zawiązała się grupa, która aktywnie będzie przekonywać Kongres USA do odrzucenia propozycji prezydenta USA.  Jednym z głównych argumentów w tym przypadku jest fakt, że sporo pracowników NASA z tego ośrodka rozwojowego może stracić pracę w najbliższej przyszłości.

W internecie pojawił się także film pod tytułem ‘Save Constellation’. Jego autorem jest osoba o nicku Tausfox, o której nic więcej nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że film jest uważany przez przeciwników anulowania programu Constellation za bardzo dobre zaprezentowanie ich punktu widzenia i streszczenie obecnej sytuacji.

{youtube}a2IQVZmHnJQ{/youtube}
Film Save Constellation / Credits – tausfox

Amerykańska grupa National Space Society to kolejna organizacja, która nie akceptuje nowego planu NASA. Ten zespół atakuje pomysł prezydenta Obamy i nawołuje do wprowadzenia programu eksploracyjnego, którego wynikem będzie lądowanie człowieka na Księżycu przed 2025 rokiem. Całej sprawie nieco smaczku dodaje fakt, że Lori Garver (obecny zastępca administratora NASA) była kiedyś blisko związana z tą grupą…

Ponadto, część społeczności astronautycznej uważa, że bez wyraźnego programu NASA wkrótce w ogóle straci astronautykę załogową. Niektórzy poddają w wątpliwość prognozy prywatnych lotów załogowych już w 2013 roku. Argument o przygotowaniu kilku kapsuł załogowych przez różne prywatne firmy jest najczęściej odrzucany z powodu małego doświadczenia, jakie te firmy prezentują w porównaniu z NASA (której, pomimo doświadczenia z poprzednich projektów, wciąż zdarzały się opóźnienia).

Jak nie trudno zgadnąć, jednym ze zwolenników utrzymania Constellation w ‘dawnej’ formie jest były administrator NASA. Jego wypowiedź (wywiad – debatę dla jednej z amerykańskich telewizji) można zobaczyć pod tym linkiem. W opinii dr Griffin’a, Constellation, pomimo problemów finansowych, mogło pochwalić się naprawdę dobrymi wynikami prac.

Comments are closed.