Ares V: Status Prac

0

Prace nad rakietą Ares V, pomimo wcześniejszych plotek na temat możliwego anulowania, są kontynuowane. W bieżącym roku powinien nastąpić wybór wersji tej rakiety – o ile oczywiście nie dojdzie do dramatycznych zmian w programie Constellation.

Niedawno pojawił się nowy dokument, opisujący postęp prac przy rakiecie Ares V. Dokument jest publicznie dostępny ze strony NASA (link prezentujemy na końcu artykułu). W dokumencie zawarte są następujące informacje:

 • Przewidywanym silnikiem napędowym pierwszego stopnia jest nadal RS-68B.
 • Silnik J-2X wciąż jest planowany do wykorzystania w górnym stopniu rakiety. (Ponadto – w tym roku powinien nastąpić pierwszy test tego silnika).
 • Planowany czas oczekiwania stopnia EDS na orbicie – do czterech dni – jest to związane z parowaniem ciekłego wodoru i tlenu (paliwa stopnia) oraz ilości izolacji, która redukuje ten proces.
 • TLI:  przewidywana wartość to 71,1 ton przy konfiguracji 1,5 startowej  (z Aresem I dostarczającym kapsułę Orion). Dla porównania – TLI rakiety Saturn V wynosiło 47 ton.
 • W chwili obecnej wg wyliczeń jest 6 ton marginesu ponad zakładanymi masami lądownika i kapsuły Orion (po wejściu na TLI).
 • Start Aresa V jest w tej chwili planowany po starcie rakiety Ares I, co oznacza, że misję księżycową rozpoczęli by wpierw astronauci, a nie ładunek dla nich. Przewiduje się kilka okienek startowych dla Aresa V – od około 90 minut (jedna orbita) po starcie Aresa I, aż do 4 dni.

Powyższe zdania odnoszą się do ‘klasycznej’ konfiguracji 1,5 startowej. Możliwe są też i inne wersje rakiety Ares V – w zależności od decyzji na najwyższym szczeblu. Niektóre z tych wersji omawiano w trakcie obrad komisji Augustine. Możliwe są następujące wersje:

 • Ares V Lite (czyli mniejsza, wcześniejsza wersja, również wynosząca Oriona – zamiast rakiety Ares I).
 • Wersja z tym samym pięciosegmentowym SRB, którą Ares I wykorzystuje (nośność na TLI spada wtedy do 68 ton).
 • Pojedynczy start cargo Aresa V (TLI – 55-63 tony – brak tutaj ładunku wyniesionego przez Aresa I).
 • Przystosowanie obecnego rozwiązania Aresa V do lotów załogowych (np mniejsze przeciążenia, inna trajektoria lotu, rakieta ratunkowa) – nośność na TLI spada wtedy do 45-51 ton.
 • Zastosowanie bardziej energetycznego paliwa dla rakiet SRB – paliwa HTPB (obecnie stosowany jest PBAN) – nośność wtedy rośnie do 75 ton na TLI.

Latem 2010 roku powinna nastąpić selekcja wersji rozwojowej (oczywiście, jeśli nie nastąpi dramatyczna zmiana w programie Constellation), po którym nastąpiłoby przejście do ‘normalnej’ fazy projektowania. W ciągu najbliższych miesięcy powinniśmy zatem z dużym prawdopodobieństwem poznać przyszłość rakiety Ares V.

Link do dokumentu:
http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/20090042947_2009044056.pdf

Comments are closed.